Udostępnij

Apel o wprowadzenie kaucji na opakowania: „Zaoszczędzimy dzięki temu 65 mln euro rocznie”

05.11.2020

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poddało pod konsultacje publiczne projekt wprowadzający tzw. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP). Chodzi o to, by firmy były odpowiedzialne także za to, co dzieje się z produktem po zużyciu. Grupa przedsiębiorstw z różnych branż apeluje w tym kontekście o wprowadzenie w Polsce systemu depozytowego na opakowania po napojach. Według niezależnych wyliczeń skuteczna zbiórka odpadów może przynieść państwu 65 mln euro oszczędności rocznie.

Grupa organizacji zrzeszających producentów różnych branż apeluje o wprowadzenie systemu depozytowego obejmującego opakowania po napojach. Wśród głównych postulatów przedsiębiorców, zrzeszonych m.in. w Polskiej Izbie Handlu, znalazły się:

  • powstanie jednego, powszechnego systemu depozytowego w zakresie opakowań jednorazowych po napojach, który będzie obowiązkowy dla wprowadzających;
  • transparentność systemu, który powinien być zorganizowany przez przedsiębiorców, a operatorem winna zostać organizacja powołana wyłącznie do tego celu, działająca w formule non-for-profit;
  • ponoszenie kosztów finansowania obsługi systemu przez operatora.

Czytaj także: Kaucja na butelki plastikowe w Polsce? Tak to robią w Europie

Organizacje nalegają, by wprowadzenie systemu depozytowego zostało uregulowane w ramach reformy obowiązującego prawa, w zakresie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, w postaci ramowych zapisów ustawowych. Na razie w konsultowanym projekcie rządowym nie zaproponowano systemu depozytowego.

Co istotne, choć zgadzają się z koniecznością objęcia depozytem butelek plastikowych PET, w przypadku innych opakowań mówią o potrzebie głębszych analiz. Są także przeciwni odgórnemu narzuceniu rozwiązania w postaci automatów do zbiórki. Ich wdrożenie miałoby zostać poza sferą regulacji i wynikać z potrzeb rynku.

Ze szczegółami ich stanowiska można zapoznać się tutaj.

W stronę gospodarki o obiegu zamkniętym?

W związku z pracami nad projektem ROP wspólne stanowisko wydały także organizacje European Environmental Bureau, Fundacja Spoƚecznej Edukacji Ekologicznej, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Reloop Platform, Stowarzyszenie Polski Recykling i WWF Polska.

W opublikowanym stanowisku organizacje podkreślają, że:

polski system powinien zabezpieczać wdrożenie zasad 'Gospodarki o obiegu zamkniętym’ poprzez ekoprojektowanie, maksymalizację zbiórki, jak również zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz ponownego użycia opakowań po napojach”.

Czytaj także: Niemcy idą na wojnę z niedopałkami. Mają pomysł wprowadzenia kaucji „na pety”

Ich zdaniem system powinien dotyczyć opakowań zwrotnych i jednorazowych o pojemności do 5 litrów, jak również wielu innych materiałów opakowaniowych (plastik, metal i szkło) oraz szerokiej gamy produktów (napoje, woda butelkowana, piwo, wina i alkohole wysokoprocentowe). Podkreślono, że system powinien charakteryzować się łatwością zwrotu i nie wymagać okazywania paragonów.

Pełne stanowisko dostępne jest tutaj.

Depozyt pozwoli na oszczędności?

Z analiz przygotowanych przez firmę Żywiec Zdrój – również działającej na rzecz systemu depozytowego – wprowadzenie takich rozwiązań oznaczałoby nie tylko korzyści środowiskowe. System depozytowy pozwoliłby skutecznie podnieść poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce i obniżyć tym samym poziom planowanych opłat, które nasz kraj będzie odprowadzał do Brukseli od 1 stycznia 2021 roku. Za niepoddanie recyklingowi 1 tony tworzyw sztucznych zapłacimy 800 euro.

Czytaj także: 97 proc. plastikowych butelek w Norwegii trafia do recyklingu

„Nasze szacunki pokazują, że wprowadzenie systemu depozytowego pozwoliłoby obniżyć wysokość opłaty nawet o 65 mln euro rocznie” – podkreśla Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój. „Sama odprowadzana do Brukseli należność nie rozwiąże jednak problemu niewystarczającego poziomu recyklingu opakowań PET. Zmianę tę zauważymy jedynie zwiększając ilość zebranych opakowań, a to jest możliwe dzięki systemowi depozytowemu, który będzie sfinansowany przez przedsiębiorców i efektywnie przez nich zarządzany w formule non-profit” – podkreśla Guichard.

_

Zdjęcie: Shutterstock/aleks333

Deklarację podpisali przedstawiciele: Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izba Handlu, Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy, Federacji Gospodarki Żywnościowej RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.