Udostępnij

Przez kryzys klimatyczny nie chcą być rodzicami. 96% badanych bałoby się o przyszłość swoich dzieci

03.12.2020

W czasopiśmie naukowym „Climatic Change” opublikowane zostały wyniki interdyscyplinarnych badań, dotyczących rezygnacji z rodzicielstwa ze względu na postępujący kryzys klimatyczny. Badacze Singapuru przeprowadzili ankiety i wywiady wśród ponad 600 osób, które zadeklarowały, że nie będą rodzicami.

Temat rezygnacji z rodzicielstwa z powodu kryzysu klimatycznego coraz częściej pojawia się w mediach i debacie publicznej. W Wielkiej Brytanii zawiązał się nawet ruch BirthStrike, którego członkinie nie chcą, by ich dzieci cierpiały z powodu zmian klimatu. Natomiast w USA swoimi wątpliwościami na ten temat dzieliła się m.in. Alexandria Ocasio-Cortez, znana jako twarz najbardziej proklimatycznej części Partii Demokratycznej.

Czytaj także: Raport ONZ: Zagrożone są środowiskowe podstawy naszego istnienia. Wciąż jednak nie jest za późno

Problemowi postanowili przyjrzeć się bliżej naukowcy z singapurskiego Yale-NUS College. W ich badaniu wzięło udział 607 osób, które wcześniej zadeklarowały, że problem zmian klimatu jest istotny dla ich decyzji o rodzicielstwie. By lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, przeprowadzone zostały badania o ilościowe (w formie ankiet) oraz wywiady pogłębione.

Badanie zrealizowano wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, w wieku od 27 do 45 lat. Wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Climatic Change„.

Przyszłość w szarych barwach

Jednym z uchwyconych motywów, które skłaniają badanych do rezygnacji z posiadania potomstwa, jest kalkulacja dotycząca wpływu tej decyzji na klimat. Na pytanie o stopień zaniepokojenia przyszłym śladem węglowym, jakie pozostawiłoby po sobie dziecko, blisko 60 proc. badanych zadeklarowało „bardzo duże” lub „skrajne” zaniepokojenie.

Znacznie bardziej jednak podzielana była troska o dobrostan dziecka, które mogłoby przyjść na świat w czasach postępującego kryzysu klimatycznego. W tym przypadku „bardzo duże” lub „skrajne” zaniepokojenie wyraziło 96,5 proc. badanych.

„Obawy dotyczące śladu węglowego związanego z posiadaniem dzieci były zwykle abstrakcyjne i pozbawione emocji” – powiedział „Guardianowi” kierownik badania, Matthew Schneider-Mayerson z Yale-NUS College w Singapurze. „Obawy o życie obecnych lub potencjalnych dzieci były natomiast naprawdę głębokie i emocjonalne. Często analiza wyznań [badanych] była dla nas bolesna” – dodaje Schneider-Mayerson.

Czytaj także: Przez ekstrema pogodowe migrowało 7 milionów osób. Tylko w I połowie 2019 roku

„Czuję, że nie mogę z czystym sumieniem sprowadzić dziecka na ten świat i zmusić go do próby przetrwania w warunkach, które mogą okazać się apokaliptyczne” – mówił 27-latek, który brał udział w badaniu.

Co ciekawe, 6 proc. badanych zadeklarowało wyrzuty sumienia z powodu już posiadanego potomstwa. „Byłem zaskoczony” – komentuje Schneider-Mayerson. „Dla rodziców jest to niezwykle trudne stwierdzenie”.

„Początkowo byłam pewna, że nie chcę sprowadzać żadnych dzieci na świat skazany na zagładę. Później jednak poznałam męża, zakochałam się i chciałam mieć dzieci” – relacjonowała badana 38-latka. „[Posiadanie dzieci] przyniosło mi wiele radości, jednak czuję się z tego powodu bardzo winna. Nie chcę, by teraz musiały cierpieć z powodu przyszłości, którą zgotowali im inni ludzie” – stwierdziła.

_

Dostęp do pełnych wyników badań uzyskać można tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Jacob_09

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.