Udostępnij

Unijny Trybunał skazuje Niemcy w sprawie o smog. „To wstydliwy wyrok”

05.06.2021

Niemcy zostały skazane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za smog w miastach. Chodzi o przekroczenia dopuszczalnych poziomów tlenków azotu. Według niemieckich mediów to porażka rządu Angeli Merkel.

Trybunał zbadał zanieczyszczenie powietrza w Niemczech w latach 2010-2016. TSUE stwierdził, że w aż 90 miastach za Odrą poziomy zanieczyszczenia regularnie wykraczały poza dopuszczalne limity. W związku z tym rząd naszych zachodnich sąsiadów naruszył unijne prawo.

Sędziowie wzięli pod lupę ilości tlenków azotu w powietrzu. Stałe przebywanie w miejscach, gdzie przekraczane są limity ich stężeń może narażać na wiele poważnych schorzeń. Chodzi między innymi o astmę, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory płuc i piersi. Europejska Agencja Środowiska twierdzi, że zanieczyszczenia te odpowiadają za około 9 tys. przedwczesnych zgonów w Niemczech.

Niemcy: wyrok w sprawie smogu porażką Merkel

„Nowy wyrok TSUE dowodzi, że gabinet Merkel zaniedbał sprawę ochrony milionów obywateli przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczonego powietrza” – komentuje sprawę dziennik „Frankfurte Rundschau” cytowany przez Deutsche Welle.

„To wstydliwy wyrok dla Niemiec, które chętnie przedstawiają się w roli wzorowego ucznia Unii Europejskiej. Sędziowie TSUE w ostrych słowach zganili ignorancję niemieckiej polityki, która przez długie lata milcząco przyjmowała wyraźne przekraczanie dopuszczalnych norm” – pisze z kolei „Stuttgarter Zeitung”.

Czytaj również: Gigant paliwowy przegrywa w sądzie z aktywistami. Shell ma ograniczyć emisje o 45%

Dzienniki dostrzegają co prawda poprawę jakości powietrza w miastach. Ostrzegają jednak, że Niemcy nadal muszą walczyć ze smogiem pochodzącym z rur wydechowych. Inaczej, jak zauważa Stuttgarter Zeintung, „nie będą mogły liczyć na pobłażliwość Komisji Europejskiej”. Ta wciąż może zdecydować o karach, które rząd w Berlinie będzie musiał ponosić do momentu zaprzestania łamania unijnego prawa. Bruksela może jednak od nich odstąpić, biorąc pod uwagę postępy w niemieckiej polityce antysmogowej.

Lepsze powietrze dzięki zakazowi diesli

Badania wykazują, że źródłem zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu są przede wszystkim stare samochody z silnikami diesla. Dlatego rządzący Amsterdamem Zieloni wprowadzili na terenie swojego miasta zakaz reklamowania pojazdów napędzanych olejem napędowym.

Powietrze w niemieckich miastach oczyszczają strefy wyłączone z ruchu samochodów z silnikiem diesla. Zakaz ich poruszania się dotyczący całego miasta obowiązuje między innymi już w Stuttgarcie. Podobne rozwiązanie zastosowały władze w Berlinie. Wjazd do niej mają jedynie pojazdy napędzane silnikami spełniające najnowszą normę emisyjną Euro 6.

Źródło zdjęcia: Firn / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.