Udostępnij

Mechaniczne płuca stworzone przez uczniów poinformują o smogu nad Bałtykiem

06.07.2021

Dzięki zaangażowaniu grupy uczniów ze szkoły w Wejherowie powstały mobilne sztuczne płuca. Wyposażona w czujniki pyłów zawieszonych instalacja pomoże uświadamiać mieszkańców nadmorskich miejscowości na temat problematyki smogu.

„Koniec roku szkolnego zapisuje się u nas w szczególny sposób. Po czasochłonnych i zaawansowanych technologicznie przygotowaniach zmaterializował się projekt pod postacią mobilnych sztucznych płuc. Jesteśmy dumni z efektu, który udało się osiągnąć m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wejherowskiej Samochodówki” – podkreśla Wejherowski Alarm Smogowy, informując na temat mechanicznych płuc.

Czytaj także: Jak radzi sobie Twoja gmina w programie „Czyste Powietrze”?

Wkrótce instalacja zawita do miejscowości powiatu wejherowskiego. Na platformie po jednej stronie znajdują się sztuczne płuca, przez które przepływać będzie powietrze. Obok znajdzie się informacja o jakości powietrza w oparciu o dane z czujników zainstalowanych na platformie.

Po drugiej stronie umieszczono podstawowe dane na temat zanieczyszczeń powietrza, skutków dla zdrowia, jak również programach wymiany urządzeń grzewczych.

Mobilne sztuczne płuca zaprezentowane w czerwcu przez Wejherowski Alarm Smogowy powstały przy zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Więcej o szczegółach i kulisach powstawania platformy przeczytać można na stronach Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Wyniki na miejscu i w sieci

„Technologicznie projekt mobilnych płuc rozwijał się na każdym etapie. Początkowy zamysł siatki z wyświetlaczem zastąpiła profesjonalna stalowa konstrukcja osadzona na platformie – przyczepie samochodowej. Wyposażona została w profesjonalny czujnik zanieczyszczenia powietrza (wskazujący rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10). Wentylator wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc. W ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy” – podkreślają aktywiści WAS.

Czytaj także: Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. “Kopciuchy” już nie będą anonimowe

„Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety, a także w internecie. Zainstalowano również sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy. Druga strona mobilnych płuc wykorzystano jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu, podnoszący tym samym ich walor edukacyjny” – czytamy w komunikacie.

Projekt „Zobacz, czym oddychasz!” realizowany jest w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.

_

Źródło i zdjęcie: Wejherowski Alarm Smogowy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.