Udostępnij

Aktywiści blokowali działanie kopalni w Niemczech

24.06.2019

Grupa aktywistów z proklimatycznej organizacji Ende Gelände wdarła się na część terenu kopalni odkrywkowej w niemieckiej Nadrenii. Węgiel wydobywa tam energetyczny gigant, firma RWE.

Weekendowa akcja protestacyjna miała na celu zwrócenie uwagi polityków na potrzebę ochrony klimatu. Wzięło w niej udział kilkaset osób, które wcześniej demonstrowały podczas Piątku dla Klimatu w Akwizgranie. Domagały się one między innymi zamknięcia jednej z największych kopalni węgla w Niemczech.

Protestujący, w większości ubrani w białe kombinezony, chcieli na jak najdłużej zablokować wydobycie. Spotkali się jednak ze zdecydowaną reakcją policji, wielu zostało siłą usuniętych z terenu odkrywki.

Podczas jednej z udanych prób sforsowania kordonu blokującego wstęp do kopalni rannych zostało również kilku funkcjonariuszy – wynika z danych służb porządkowych. Wcześniej policja ostrzegała ekologów, że przebywanie na terenie kopalni wiąże się z ryzykiem dla zdrowia i życia. Instrukcje bezpieczeństwa wydało też samo RWE.

 

Mimo oporu policji na cały weekend udało się zatrzymać dostawy i wywóz węgla z części kopalni Garzweiler. W ciągu torów służących do przemieszczania się na terenie odkrywki protestujący założyli tymczasowe obozowiska. Uniemożliwili też działanie koparek służących do wydobycia. Po trzech dniach blokady pozostała w Garzweiler grupa aktywistów opuściła teren kopalni.

Odkrywka w Nadrenii jest od lat obiektem wielu kontrowersji. To przez plany firmy RWE, która chce rozszerzyć swoje działanie również na okoliczne lasy. Nie chcą się na to zgodzić ekologiczni aktywiści, którzy zakłócali działanie zakładu również w przeszłości. W październiku zeszłego roku kilka tysięcy osób zablokowało tory prowadzące na jego teren. Ende Gelände zapowiada, że w lecie podobnych aktów sprzeciwu wobec wydobycia węgla można spodziewać się również w innych krajach Europy.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Ende Gelände

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.