Apel o wprowadzenie kaucji na opakowania: „Zaoszczędzimy dzięki temu 65 mln euro rocznie”

1287
0
Podziel się:
Kaucja na plastik

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poddało pod konsultacje publiczne projekt wprowadzający tzw. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP). Chodzi o to, by firmy były odpowiedzialne także za to, co dzieje się z produktem po zużyciu. Grupa przedsiębiorstw z różnych branż apeluje w tym kontekście o wprowadzenie w Polsce systemu depozytowego na opakowania po napojach. Według niezależnych wyliczeń skuteczna zbiórka odpadów może przynieść państwu 65 mln euro oszczędności rocznie.

Grupa organizacji zrzeszających producentów różnych branż apeluje o wprowadzenie systemu depozytowego obejmującego opakowania po napojach. Wśród głównych postulatów przedsiębiorców, zrzeszonych m.in. w Polskiej Izbie Handlu, znalazły się:

  • powstanie jednego, powszechnego systemu depozytowego w zakresie opakowań jednorazowych po napojach, który będzie obowiązkowy dla wprowadzających;
  • transparentność systemu, który powinien być zorganizowany przez przedsiębiorców, a operatorem winna zostać organizacja powołana wyłącznie do tego celu, działająca w formule non-for-profit;
  • ponoszenie kosztów finansowania obsługi systemu przez operatora.

Czytaj także: Kaucja na butelki plastikowe w Polsce? Tak to robią w Europie

Organizacje nalegają, by wprowadzenie systemu depozytowego zostało uregulowane w ramach reformy obowiązującego prawa, w zakresie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, w postaci ramowych zapisów ustawowych. Na razie w konsultowanym projekcie rządowym nie zaproponowano systemu depozytowego.

Co istotne, choć zgadzają się z koniecznością objęcia depozytem butelek plastikowych PET, w przypadku innych opakowań mówią o potrzebie głębszych analiz. Są także przeciwni odgórnemu narzuceniu rozwiązania w postaci automatów do zbiórki. Ich wdrożenie miałoby zostać poza sferą regulacji i wynikać z potrzeb rynku.

Ze szczegółami ich stanowiska można zapoznać się tutaj.

W stronę gospodarki o obiegu zamkniętym?

W związku z pracami nad projektem ROP wspólne stanowisko wydały także organizacje European Environmental Bureau, Fundacja Spoƚecznej Edukacji Ekologicznej, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Reloop Platform, Stowarzyszenie Polski Recykling i WWF Polska.

W opublikowanym stanowisku organizacje podkreślają, że:

polski system powinien zabezpieczać wdrożenie zasad 'Gospodarki o obiegu zamkniętym’ poprzez ekoprojektowanie, maksymalizację zbiórki, jak również zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz ponownego użycia opakowań po napojach”.

Czytaj także: Niemcy idą na wojnę z niedopałkami. Mają pomysł wprowadzenia kaucji „na pety”

Ich zdaniem system powinien dotyczyć opakowań zwrotnych i jednorazowych o pojemności do 5 litrów, jak również wielu innych materiałów opakowaniowych (plastik, metal i szkło) oraz szerokiej gamy produktów (napoje, woda butelkowana, piwo, wina i alkohole wysokoprocentowe). Podkreślono, że system powinien charakteryzować się łatwością zwrotu i nie wymagać okazywania paragonów.

Pełne stanowisko dostępne jest tutaj.

Depozyt pozwoli na oszczędności?

Z analiz przygotowanych przez firmę Żywiec Zdrój – również działającej na rzecz systemu depozytowego – wprowadzenie takich rozwiązań oznaczałoby nie tylko korzyści środowiskowe. System depozytowy pozwoliłby skutecznie podnieść poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce i obniżyć tym samym poziom planowanych opłat, które nasz kraj będzie odprowadzał do Brukseli od 1 stycznia 2021 roku. Za niepoddanie recyklingowi 1 tony tworzyw sztucznych zapłacimy 800 euro.

Czytaj także: 97 proc. plastikowych butelek w Norwegii trafia do recyklingu

„Nasze szacunki pokazują, że wprowadzenie systemu depozytowego pozwoliłoby obniżyć wysokość opłaty nawet o 65 mln euro rocznie” – podkreśla Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój. „Sama odprowadzana do Brukseli należność nie rozwiąże jednak problemu niewystarczającego poziomu recyklingu opakowań PET. Zmianę tę zauważymy jedynie zwiększając ilość zebranych opakowań, a to jest możliwe dzięki systemowi depozytowemu, który będzie sfinansowany przez przedsiębiorców i efektywnie przez nich zarządzany w formule non-profit” – podkreśla Guichard.

_

Zdjęcie: Shutterstock/aleks333

Deklarację podpisali przedstawiciele: Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izba Handlu, Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy, Federacji Gospodarki Żywnościowej RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podziel się: