Udostępnij

Arktyce grożą „pożary zombie”. Sprzyjają im upały, a termometry w regionie już pokazują 35 stopni

03.06.2020

Eksperci ostrzegają przed tzw. „pożarami zombie” w Arktyce. Obawiają się jeszcze większej skali pożarów niż rok wcześniej. Sytuacji nie sprzyja fala upałów, która dotyka region: w ostatnich dniach termometry dobijały tam nawet do 35 kresek.

„Pożarami zombie” naukowcy określają takie kataklizmy, które przetrwały zimę, tląc się pod powierzchnią śniegu, by następnie wybuchnąć z pełną mocną, gdy warunki będą sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia. W związku z falą upałów, która dotyka dziś szczególnie syberyjską część regionu, wśród ekspertów pojawiają się obawy dotyczące prognoz na lato. Szczególnie jeśli potwierdzą się podejrzenia o pojawiających się „pożarach zombie”.

„Jeśli tak jest, to w pewnych warunkach środowiskowych możemy zobaczyć skumulowany efekt tego, jak wyglądał zeszłoroczny sezon pożarowy w Arktyce. Wpłynie on na nadchodzący sezon i może doprowadzić do ponownego wybuchu pożarów na dużą skalę – powiedział Mark Parrington, ekspert ds. pożarów w unijnym obserwatorium Copernicus.

Czytaj także: Upał jak na Syberii. Ponad 30°C na dalekiej Północy

W wydanym kilka dni temu komunikacie Copernicus zwraca uwagę na wyjątkowo ciepły rok w syberyjskiej części Arktyki. „W Rosji odnotowano właśnie najcieplejszą zimę” – wyjaśnia Freja Vamborg z obserwatorium C3S (Copernicus Climate Change Service).

„Patrząc wstecz na miniony rok, średnie temperatury w środkowej i północnej Syberii były szczególnie anormalne w porównaniu z resztą świata. Głównie dlatego, że kwiecień, luty i styczeń były tam miesiącami znacznie cieplejszymi niż średnia” – podkreśla naukowczyni.

Czytaj także: Naukowcy przewidzieli skalę pożarów w Australii

Jak podaje amerykański „The National Post”, strażnicy przyrody na Alasce odnotowali od 2005 roku 35 pożarów rozpoczętych od ognia, który przezimował głęboko w torfowiskach.

Przypomnijmy: Ubiegły rok wyróżniał się „bezprecedensową” – jak określili to meteorolodzy – skalą pożarów w Arktyce. Poza samym niebezpieczeństwem w regionie, zjawisko jest także niekorzystne w kontekście zmian klimatu. Żywioł może doprowadzić do uwalniania gazów cieplarnianych, skumulowanych w arktycznej glebie. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Hryshchyshen Serhii

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.