Udostępnij

Australijski sąd zakazał nowej kopalni węgla. Ze względu na klimat, wątpliwą rentowność i negatywny wpływ społeczny

13.02.2019

Jak donoszą m.in. The Guardian i Reuters – sąd w Sydney oddalił apelację australijskiej kompanii Gloucester Resources, przekreślając tym samym jej plany dotyczące budowy kopalni węgla kamiennego. W uzasadnieniu sędzia określił inwestycję jako szkodliwą dla klimatu, a także zwrócił uwagę na niepewne korzyści ekonomiczne, negatywny wpływ na społeczeństwo oraz estetykę miejsca.

Nieodpowiedni czas dla węgla

Sędzia Brian Preston, który wydał orzeczenie, powiedział, że projekt powstałby „w niewłaściwym miejscu i czasie”.

„W niewłaściwym miejscu, ponieważ otwarta kopalnia węgla w tym malowniczym i kulturowym krajobrazie, bliskim wielu domom i gospodarstwom ludzi, będzie miała znaczący wpływ na zagospodarowanie przestrzenne, urokliwość i wizualność miejsca oraz społeczeństwo. (…)

W złym czasie, ponieważ emisja gazów cieplarnianych wywołana przez kopalnię i produkowany w niej węgiel zwiększą globalne stężenia w czasie, gdy pilnie potrzebne jest, by osiągnąć ogólnie przyjęte cele klimatyczne – szybki i głęboki spadek emisji gazów cieplarnianych. Należy unikać tych tragicznych konsekwencji. Projekt powinien zostać odrzucony” – argumentował sędzia Preston.

Kopalnia vs. klimat

Elektrownia Rocky Hill miała zostać zbudowana przez prywatne konsorcjum Gloucester Resources w dolinie Hunter Valley, znajdującej się w stanie Nowa Południowa Walia.  Firma deklarowała przed sądem, że ilość emisji gazów cieplarnianych związana z planowaną kopalnią może zostać zbilansowana poprzez systemy pochłaniania CO2.

„Nie ma znaczenia, że ​​suma emisji gazów cieplarnianych projektu może stanowić niewielki ułamek całości globalnej (emisji – przyp. red). Globalny problem zmian klimatu musi być rozwiązany przez wiele lokalnych działań – ograniczających emisje u źródła oraz eliminujących gazy cieplarniane poprzez pochłaniacze” – powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

 

Źródło: Reuters, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/medvedsanders

 

Czytaj też: Australia walczy z przeraźliwym upałem. Kolejne miasta z rekordami temperatur

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.