Udostępnij

Burmistrzowie kilkudziesięciu metropolii apelują o wsparcie dla transportu publicznego i rowerowego

21.07.2020

Burmistrzowie, rządzący kilkudziesięcioma największymi miastami na świecie, wystosowali swoją propozycję „powrotu do zdrowia” po pandemii. Apelują oni o wsparcie dla transportu publicznego i rowerowego, odwołując się m.in. do idei „15-minutowego miasta”. Ponadto domagają się od władz krajowych, by fundusze na odbudowę przeznaczane były wyłącznie na inwestycje niskoemisyjne, sprzyjające celom porozumienia paryskiego.

Dokument dotyczący „zielonego i sprawiedliwego powrotu do zdrowia” został przygotowany przez grupę zadaniową, utworzoną w ramach sieci miast C40 Cities. Inicjatywa ta zrzesza dużych 96 miast, ze wszystkich zamieszkanych kontynentów.

Przedstawiciele kilkudziesięciu miast pochylili się nad problemami, na rozwiązanie których szansę stwarza odbudowa gospodarek po pandemii.

15-minutowe miasto

W dziedzinie transportu grupa skłania się ku wsparciu dla transportu publicznego, w tym poprzez włączanie do użytku autobusów elektrycznych. Zalecana jest także rozbudowa sieci kolejowej oraz ścieżek rowerowych.

Autorzy rekomendacji oparli się przy tym na idei „15-minutowego miasta„, która zakłada, że mieszkańcy będą mogli zaspokoić większość swoich potrzeb w zasięgu krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerowej, zajmujących kwadrans.

Sprzeciwiają się przy tym, by miasta były podporządkowane samochodom: grupa podkreśla, że część ulic powinna pozostać zamknięta także po pandemii, by mógł rozwijać się ruch pieszy, rowerowy i transport publiczny.

Walka o klimat, ale i przeciw nierównościom

Ponieważ jednak sektor transportu nie jest jedynym, który wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych, burmistrzowie apelują także o zmiany w innych obszarach. Wezwano wobec tego rządy krajowe, by fundusze na odbudowę gospodarek skierowane zostały na inwestycje niskoemisyjne, sprzyjające celom porozumienia paryskiego.

„Nadszedł czas na odważne myślenie i szybkie działania wspierające miejsca pracy oraz gospodarkę poprzez inwestycje w projekty, które zapewniają czystsze i bardziej ekologiczne miasta” – powiedziała Sally Capp, burmistrz australijskiego Melbourne.

Równocześnie zaapelowano, by transformacja odbywała się w taki sposób, który zarazem pozwoli na walkę z nierównościami społecznymi, wynikającymi z dochodów, płci, rasy czy wieku. Wskazano na potrzebę poprawy dostępu do usług publicznych, obejmujących nie tylko transport, ale i m.in. opiekę zdrowotną i przystępne cenowo mieszkalnictwo.

_

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/S-F

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.