Tylko dwa tygodnie pozostały na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotyczy to właścicieli lub zarządców budynków i lokali – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych – w których działa źródło ciepła. Złożenie deklaracji CEEB jest obowiązkowe, a za uchylanie się grozi kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Baza danych na temat źródeł ciepła pomóc ma w poprawie jakości powietrza w Polsce.
Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma na celu zebranie kluczowych informacji na temat źródeł ogrzewania w budynkach. Pomogą one w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Na złożenie deklaracji (dla już działających źródeł ciepła) wyznaczono 12 miesięcy, które upływają już 30 czerwca 2022 roku.
Tym, którzy zaniedbają sprawę, grożą kary: najpierw grzywna w wysokości do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, nawet 5 tys. złotych.
Czytaj także: Pyły PM2,5 różnią się pod względem wpływu na zdrowie. Trzeba zmienić sposób ich analizy
Na ten moment do CEEB spłynęło 4 580 939 deklaracji (stan na dzień 18.06.2022). Wraz z początkiem czerwca Główny Urząd Nadzoru Budowalnego, który odpowiada za bazę, ruszył z kampanią informującą o konieczności złożenia deklaracji:
CEEB. Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji?
Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków muszą złożyć właściciele lub zarządcy budynków i lokali, mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Obowiązek dotyczy więc nie tylko domostw, ale także innych obiektów, jak np. altany z odrębnym źródłem ciepła.
Co ważne, obowiązek spoczywa na właścicielu lub zarządcy, niezależnie od tego, czy sam korzysta z budynku, czy wynajmuje go komuś innemu. Fakt wynajęcia lokalu nie prowadzi do przeniesienia obowiązku złożenia deklaracji na najemcę.
Więcej o tym, kto musi złożyć deklarację oraz jak to zrobić, pisaliśmy TUTAJ.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co wiemy z dotychczasowych deklaracji?
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na bieżąco publikuje statystyki oparte o złożone deklaracje. Co z nich wiemy na temat urządzeń na paliwa stałe, w które w największym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenia powietrza?
Czytaj także: Węgla mamy na 200 lat, więc będziemy palić chrustem
Na ten moment (18.06.2022) najwięcej wpisów do bazy pochodzi od posiadaczy kotłów na paliwa stałe będących urządzeniami pozaklasowymi lub w przypadku których nie ma informacji o klasie (1,2 mln). Za nimi uplasowały się urządzenia klasy 3 (466 tys.), klasy 5 (406 tys.) oraz klasy 4 (245 tys.). Urządzeń spełniających normy ekoprojektu zarejestrowano niecałe 49 tysięcy.
Dokładna liczba urządzeń grzewczych w Polsce nie jest znana, dowiemy się tego dzięki CEEB. Możemy jednak przypuszczać, że jeszcze duża część właścicieli i zarządców ma dopiero przed sobą złożenie deklaracji. Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że samych kopciuchów, czyli urządzeń pozaklasowych, jest w Polsce ok. 3 milionów.
_
Zdjęcie: PhotoRK / Shutterstock.com