Udostępnij

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zostały dwa tygodnie na złożenie deklaracji

18.06.2022

Tylko dwa tygodnie pozostały na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dotyczy to właścicieli lub zarządców budynków i lokali – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych – w których działa źródło ciepła. Złożenie deklaracji CEEB jest obowiązkowe, a za uchylanie się grozi kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Baza danych na temat źródeł ciepła pomóc ma w poprawie jakości powietrza w Polsce.

Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma na celu zebranie kluczowych informacji na temat źródeł ogrzewania w budynkach. Pomogą one w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Na złożenie deklaracji (dla już działających źródeł ciepła) wyznaczono 12 miesięcy, które upływają już 30 czerwca 2022 roku.

Tym, którzy zaniedbają sprawę, grożą kary: najpierw grzywna w wysokości do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, nawet 5 tys. złotych.

Czytaj także: Pyły PM2,5 różnią się pod względem wpływu na zdrowie. Trzeba zmienić sposób ich analizy

Na ten moment do CEEB spłynęło 4 580 939 deklaracji (stan na dzień 18.06.2022). Wraz z początkiem czerwca Główny Urząd Nadzoru Budowalnego, który odpowiada za bazę, ruszył z kampanią informującą o konieczności złożenia deklaracji:

CEEB. Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji?

Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków muszą złożyć właściciele lub zarządcy budynków i lokali, mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Obowiązek dotyczy więc nie tylko domostw, ale także innych obiektów, jak np. altany z odrębnym źródłem ciepła.

Co ważne, obowiązek spoczywa na właścicielu lub zarządcy, niezależnie od tego, czy sam korzysta z budynku, czy wynajmuje go komuś innemu. Fakt wynajęcia lokalu nie prowadzi do przeniesienia obowiązku złożenia deklaracji na najemcę.

Więcej o tym, kto musi złożyć deklarację oraz jak to zrobić, pisaliśmy TUTAJ.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co wiemy z dotychczasowych deklaracji?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego na bieżąco publikuje statystyki oparte o złożone deklaracje. Co z nich wiemy na temat urządzeń na paliwa stałe, w które w największym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenia powietrza?

Czytaj także: Węgla mamy na 200 lat, więc będziemy palić chrustem

Na ten moment (18.06.2022) najwięcej wpisów do bazy pochodzi od posiadaczy kotłów na paliwa stałe będących urządzeniami pozaklasowymi lub w przypadku których nie ma informacji o klasie (1,2 mln). Za nimi uplasowały się urządzenia klasy 3 (466 tys.), klasy 5 (406 tys.) oraz klasy 4 (245 tys.). Urządzeń spełniających normy ekoprojektu zarejestrowano niecałe 49 tysięcy.

Dokładna liczba urządzeń grzewczych w Polsce nie jest znana, dowiemy się tego dzięki CEEB. Możemy jednak przypuszczać, że jeszcze duża część właścicieli i zarządców ma dopiero przed sobą złożenie deklaracji. Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że samych kopciuchów, czyli urządzeń pozaklasowych, jest w Polsce ok. 3 milionów.

_

Zdjęcie: PhotoRK / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.