Jak donosi brazylijska rządowa agencja INPE, w styczniu wylesianie tamtejszej części Amazonii jest ponad dwukrotnie większe niż na początku ubiegłego roku. Tymczasem w Brazylii trwa właśnie pora deszczowa, która wyklucza samozapłony lasów. Specjaliści za kurczenie się Amazonii obwiniają więc ludzi.
Niepokojący obraz wyłania się z najnowszych opracowań brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE, Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais), cytowanych m.in. przez BBC. W styczniu deforestacja w brazylijskiej części Amazonii była bowiem o 108 proc. większa niż w analogicznym okresie zeszłego roku – wynika z danych opublikowanych przed kilkoma dniami. Rządowa agencja podaje, że w styczniu deforestacji uległo 280 kilometrów kwadratowych puszczy, podczas gdy przed rokiem było to 136 kilometrów kwadratowych.
Czytaj również: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać
Ponieważ w Brazylii trwa właśnie pora deszczowa, podczas której zazwyczaj deforestacja hamuje. Dlatego winą za wylesianie komentatorzy obarczają przede wszystkim człowieka. Podobnie jak w ubiegłym roku, który zasłynął z rekordowego tempa deforestacji, wskazuje się na wycinkę i wypalanie na potrzeby farmerów, ranczerów oraz przemysłu górniczego.
Według Carlosa Nobre, klimatologa z brazylijskiego São Paulo University (USP), istnieje ryzyko, że wylesianie przekroczy poziom odnotowany w roku ubiegłym. Wówczas w najsuchszych miesiącach – między lipcem a wrześniem – niszczonych było powyżej 1000 kilometrów kwadratowych lasów miesięcznie.
„Wzrost w styczniu 2019 jest czymś bardzo niepokojącym. Sugeruje to, że czynniki powodujące w 2019 roku wzrost wylesiania nadal są bardzo aktywne” – powiedział badacz w rozmowie z lokalnym portalem G1. „Nadszedł czas, by skutecznie i kompleksowo działać w kierunku monitorowania i ograniczania nielegalnych działań w Amazonii” – dodał.
Czytaj także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów
Deforestacja lasów amazońskich budzi niepokój ze względu na ich rolę w globalnym obiegu węgla, kwestii niezwykle istotnej w odniesieniu do problematyki zmian klimatycznych. Wokół Amazonii narosło jednak wiele mitów, niesłużących rzetelnej dyskusji o problemie deforestacji. [Obszerną analizę na ten temat, autorstwa Jakuba Jędraka, można przeczytać tutaj.]
Liczne kontrowersje wzbudzają także wypowiedzi Prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, oskarżanego o niedostateczną walkę z procederem wycinki drzew, czy wręcz przyzwalanie na takie praktyki. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.
_
Źródła: INPE, BBC, G1, SmogLab
Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee