Udostępnij

Coraz mniej drzew w Amazonii. W Brazylii wylesianie dwa razy większe niż rok temu

13.02.2020

Jak donosi brazylijska rządowa agencja INPE, w styczniu wylesianie tamtejszej części Amazonii jest ponad dwukrotnie większe niż na początku ubiegłego roku. Tymczasem w Brazylii trwa właśnie pora deszczowa, która wyklucza samozapłony lasów. Specjaliści za kurczenie się Amazonii obwiniają więc ludzi.

Niepokojący obraz wyłania się z najnowszych opracowań brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE, Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais), cytowanych m.in. przez BBC. W styczniu deforestacja w brazylijskiej części Amazonii była bowiem o 108 proc. większa niż w analogicznym okresie zeszłego roku – wynika z danych opublikowanych przed kilkoma dniami. Rządowa agencja podaje, że w styczniu deforestacji uległo 280 kilometrów kwadratowych puszczy, podczas gdy przed rokiem było to 136 kilometrów kwadratowych.

Czytaj również: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Ponieważ w Brazylii trwa właśnie pora deszczowa, podczas której zazwyczaj deforestacja hamuje. Dlatego winą za wylesianie komentatorzy obarczają przede wszystkim człowieka. Podobnie jak w ubiegłym roku, który zasłynął z rekordowego tempa deforestacji, wskazuje się na wycinkę i wypalanie na potrzeby farmerów, ranczerów oraz przemysłu górniczego.

Według Carlosa Nobre, klimatologa z brazylijskiego São Paulo University (USP), istnieje ryzyko, że wylesianie przekroczy poziom odnotowany w roku ubiegłym. Wówczas w najsuchszych miesiącach – między lipcem a wrześniem – niszczonych było powyżej 1000 kilometrów kwadratowych lasów miesięcznie.

„Wzrost w styczniu 2019 jest czymś bardzo niepokojącym. Sugeruje to, że czynniki powodujące w 2019 roku wzrost wylesiania nadal są bardzo aktywne” – powiedział badacz w rozmowie z lokalnym portalem G1. „Nadszedł czas, by skutecznie i kompleksowo działać w kierunku monitorowania i ograniczania nielegalnych działań w Amazonii” – dodał.

Czytaj także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Deforestacja lasów amazońskich budzi niepokój ze względu na ich rolę w globalnym obiegu węgla, kwestii niezwykle istotnej w odniesieniu do problematyki zmian klimatycznych. Wokół Amazonii narosło jednak wiele mitów, niesłużących rzetelnej dyskusji o problemie deforestacji. [Obszerną analizę na ten temat, autorstwa Jakuba Jędraka, można przeczytać tutaj.]

Liczne kontrowersje wzbudzają także wypowiedzi Prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, oskarżanego o niedostateczną walkę z procederem wycinki drzew, czy wręcz przyzwalanie na takie praktyki. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

_

Źródła: INPE, BBC, G1, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.