Udostępnij

Google i YouTube nie pozwolą zarabiać na kłamstwach o klimacie

17.10.2021

Gigant z Doliny Krzemowej uderza w negacjonizm klimatyczny. Treści szerzące nieprawdziwe informacje na temat zmian klimatycznych nie będą mogły zarabiać za sprawą reklam Google. YouTuberów, którzy kłamią w sprawie klimatu czeka demonetyzacja. Treści nadal będzie można publikować, jednak ich popularność nie przyniesie twórcom zysków.

Decyzja korporacji uderzy w kieszenie twórców, którzy w tworzonych przez siebie treściach, np. filmach, negują fakty na temat zmian klimatycznych. Nowe wytyczne dotyczą reklam Google, a także monetyzacji w serwisie YouTube.

Skąd taka decyzja? „W ostatnich latach coraz częściej otrzymujemy od naszych partnerów reklamowych i wydawców sygnały wyrażające zaniepokojenie wyświetlaniem reklam obok treści zawierających lub promujących nieprawdziwe twierdzenia dotyczące zmian klimatycznych. Reklamodawcy po prostu nie chcą, aby ich reklamy wyświetlały się obok takich treści. Wydawcy i twórcy nie chcą, aby reklamy promujące takie twierdzenia wyświetlały się na ich stronach lub w ich filmach” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Google.

Czytaj także: Eksperci PAN mieszkańcy polskich miast ucierpią przez zmianę klimatu. Upały zwiększą śmiertelność

O klimacie tylko zgodnie z wiedzą naukową

Google zapewnia, że treści na temat klimatu będą mogły zarabiać jedynie wtedy, gdy są zgodne z aktualną wiedzą naukową. Wlicza się w to również omawianie i demaskowanie jawnie fałszywych treści. Dlatego nazwiska i twierdzenia denialistów (negacjonistów) wciąż będą mogły się pojawiać. Tyle, że z odpowiednim komentarzem.

„Oceniając treści pod kątem tych nowych zasad, starannie przeanalizujemy kontekst, w jakim pojawiają się takie twierdzenia. Będziemy zwracać uwagę na to, czy dany materiał podaje fałszywe twierdzenia jako prawdziwe, czy też informuje o istnieniu takich twierdzeń lub je omawia. Nadal będziemy też zezwalać na wyświetlanie reklam i zarabianie w związku z innymi zagadnieniami dotyczącymi klimatu, takimi jak publiczne debaty na temat polityki klimatycznej, rozmaite konsekwencje zmian klimatycznych, nowe badania itd” – podkreślono w komunikacie.

Czytaj także: Czy wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie?

Demonetyzacja za kłamstwa o klimacie

Decyzja właściciela Google i Youtube to kolejny przypadek w ostatnim czasie, w którym gigant medialny chce walczyć z negacjonizmem klimatycznym. Na początku roku Facebook ogłosił, że poszukujący informacji na temat zmian klimatu będą odsyłani do specjalnie przygotowanych treści.

Chodzi konkretnie o serwis edukacyjny (w przypadku kilkunastu państw) lub stronę Programu Środowiskowego ONZ (początkowo, w przypadku reszty). Podobną taktykę zastosowano w przypadku treści na temat pandemii COVID-19. Więcej na ten temat pisaliśmy na początku roku.

_

Zdjęcie: Shutterstock/PixieMe

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.