Udostępnij

Dla zanieczyszczeń w Skawinie brakło skali w aparaturze pomiarowej. WIOŚ: not great, not terrible

17.07.2019

Władze miejskie i wojewódzkie próbują zareagować na kryzys przemysłowego smogu w Skawinie. Robią to jednak powoli i bez konkretów. W ponad tydzień od podania informacji o dramatycznej skali zanieczyszczeń na terenie byłej Huty Aluminium nadal nie wiadomo, czy i kiedy poznamy tożsamość trucicieli. 

Zanieczyszczenie powietrza w Skawinie to jeden z tematów, które poruszamy wyjątkowo często. W większości chodzi o działalność dużych zakładów – jak Vesuvius i Valeo. Tym razem urząd małopolskiego miasteczka postanowił przyjrzeć się poziomowi szkodliwych substancji pochodzących z terenu dawniej zajmowanego przez Hutę Aluminium. Dziś znajduje się tam wiele mniejszych zakładów. Z pomiarów dokonanych przyrządami ustawionymi przez urzędników wiadomo, że przynajmniej jeden z nich musi mocno zanieczyszczać powietrze. Na tyle mocno, że w urządzeniach… zabrakło skali pomiarowej. Badanie, którego wyniki poznaliśmy w pierwszej połowie miesiąca, wskazywały na bardzo wysokie stężenia tak zwanych lotnych związków organicznych (LZO) – chodzi na przykład o  toluen, ksylen i benzen.

Sprawę w poniedziałek postanowił skomentować wicedyrektor małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Ryszard Listwan. W wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że urządzenia użyte przez skawiński Urząd Miasta muszą podawać błędne wyniki. To dlatego, że nie posiadają państwowego certyfikatu, który pozwalałby Inspektoratowi uznać pomiary za miarodajne. Według Listwana tak wysokie stężenia benzenu musiałyby przekładać się na odór panujący w otoczeniu starej huty. Dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska postawił obok wadliwego według jego przedstawicieli przyrządu swoje własne urządzenie pomiarowe. Według zapowiedzi urzędników ze Skawiny w najbliższych dniach mają pojawić się trzy kolejne.

Na kryzys zareagował również Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, decydując o powołaniu specjalnego zespołu mającego zbadać sprawę. Pochwalił się tym na Facebooku, zrobił to jednak wyjątkowo lakonicznie. Z wpisu dowiadujemy się jedynie, że w skład grupy wejdą „dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz służb podległych wojewodzie, m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.” Rzeczniczka urzędu Joanna Paździo poinformowała mnie natomiast, że pracownicy WIOŚ będą mieli w nim wiodącą rolę. Wojewoda chciał jednak, by jego urzędnicy przyjrzeli się tematowi również od strony formalnej i prawnej. Do czego ma doprowadzić praca zespołu? Trudno powiedzieć, będzie to zależało od tego, co wykażą badania smogu w okolicy starej huty.

Problem w tym, że pytani przez nas przedstawiciele Inspektoratu nie potrafią do tej pory odpowiedzieć na wysłane przeze mnie pytania dotyczące pracy zespołu. Nie wyjaśniają do tej pory również słów Ryszarda Listwana z artykułu w „Wyborczej”.  Nic na temat pracy zespołu nie wiedział też burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko, który skomentował w rozmowie ze mną wypowiedź wicedyrektora WIOŚ.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyniki pomiarów mogą być podważane przez instytucje i firmy znajdujące się na terenie starej huty. Najważniejsze było dla nas jednak to, żeby pokazać problem i ruszyć temat. Współpraca z instytucjami jest wartościowa. Urzędnicy pracujący w nich mają jednak czas, a my tego czasu nie mamy. Dlatego postanowiliśmy, że musimy działać. – mówił Rzepisko.

Zapytani przeze mnie mieszkańcy Skawiny przyznają jednak, że nie są do końca zadowoleni z działania władz miasta: „Mamy do czynienia z kryzysem, takim samym jak powódź. Kiedy woda była wysoka, byliśmy informowani o jej stanie kilka razy dziennie. Teraz tego nie ma. Z działań zespołu zarządzania kryzysowego też niewiele na razie wynika.” – mówią.

I rzeczywiście, na stronie internetowej Urzędu Miasta sprawa zanieczyszczenia z terenu Huty Aluminium nie jest potraktowana priorytetowo. Trzeba jednak przyznać, że zaraz po publikacji niepokojących wyników pomiarów urzędnicy starali się w swoich komunikatach wyjaśnić powagę sytuacji. Potem mamy jednak kilkudniowe milczenie, aż do wtorku 16 lipca. Wtedy strona urzędu poinformowała o spotkaniu władz z przedsiębiorcami w sprawie działań na rzecz czystego powietrza – jednak bez konkretów. Burmistrz Rzepisko obiecuje jednak, że będzie starał się doprowadzić do ukarania zakładu emitującego trucizny,

– Najważniejsze jest, by firma, która zanieczyszcza powietrze, przestała to robić. Jeśli nasz czujnik w połączeniu z czujnikami WIOŚ doprowadzi do zmierzenia prawdziwego poziomu zanieczyszczeń, to mamy już 99 procent sukcesu. Potem chodzi jedynie o to, by taki podmiot wykryć i ukarać. – przekonuje Rzepisko.

Trzymamy kciuki, bo od powodzenia akcji zależy zdrowie wielu mieszkańców Skawiny, w tym osób pracujących na obszarze dawnej huty. Według naukowców lotne związki organiczne stanowią 60 procent wszystkich zanieczyszczeń w atmosferze, a ponad 70 procent z nich ma działanie rakotwórcze.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.