Dwie brytyjskie sieci sklepów wycofują plastikowe zabawki na święta. Ograniczą również brokat, będący mikroplastikiem

1697
0
Podziel się:
brytyjskie sieci sklepów wycofują plastikowe zabawki na święta. Ograniczą również brokat, będący mikroplastikiem

W popularnych w Wielkiej Brytanii świątecznych „krakersach” nie będzie wkrótce zabawek wykonanych z plastiku, a konkretnie zrezygnują z nich dwie sieci sklepów – supermarkety Waitrose i domy towarowe John Lewis. W zamian zaoferowane zostaną produkty bardziej przyjazne środowisku. Ponadto sieci planują umiar jeśli chodzi o brokat – również ze względu na zawartość tworzyw sztucznych.

Christmas crackers to kartonowe rolki będące świątecznymi ozdobami stołowymi, popularnymi w Wielkiej Brytanii, a także części jej byłych koloniach. Wewnątrz tuby – która rozrywana poprzez pociągnięcie za obydwa końce wydaje charakterystyczny trzask – znajdują się często drobne upominki – słodycze, zabawki lub inne drobne przedmioty.

Sieci Waitrose i John Lewis zapowiedziały, że tegoroczny sezon świąteczny będzie ostatnim, w którym będą one oferować „krakersy” zawierające zabawki wykonane z plastiku. Jak poinformował grupa John Lewis Partnership (właściciela obydwu sieci), wszystko to ze względu na politykę ograniczania zużycia plastiku. Od sezonu świątecznego w 2020 roku zabawki mają być wykonane wyłącznie z metalu lub szkła, natomiast brokat (do tej pory często zdobiący christmas crackers)  ma zostać zastąpiony zdobieniami w postaci wyżłobień w tekturze.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Brytyjskie sklepy znajdują się na „wojnie z plastikiem” między innymi za sprawą regulacji rządowych, których celem jest ograniczenie używania jednorazowych reklamówek foliowych. Nie bez znaczenia pozostaje także zmiana świadomości klientów, którzy w coraz większym stopniu domagają się od sklepów rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. [Więcej na temat pisaliśmy m.in. tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Jacob Lund

Podziel się: