Udostępnij

Dwie brytyjskie sieci sklepów wycofują plastikowe zabawki na święta. Ograniczą również brokat, będący mikroplastikiem

21.10.2019

W popularnych w Wielkiej Brytanii świątecznych „krakersach” nie będzie wkrótce zabawek wykonanych z plastiku, a konkretnie zrezygnują z nich dwie sieci sklepów – supermarkety Waitrose i domy towarowe John Lewis. W zamian zaoferowane zostaną produkty bardziej przyjazne środowisku. Ponadto sieci planują umiar jeśli chodzi o brokat – również ze względu na zawartość tworzyw sztucznych.

Christmas crackers to kartonowe rolki będące świątecznymi ozdobami stołowymi, popularnymi w Wielkiej Brytanii, a także części jej byłych koloniach. Wewnątrz tuby – która rozrywana poprzez pociągnięcie za obydwa końce wydaje charakterystyczny trzask – znajdują się często drobne upominki – słodycze, zabawki lub inne drobne przedmioty.

Sieci Waitrose i John Lewis zapowiedziały, że tegoroczny sezon świąteczny będzie ostatnim, w którym będą one oferować „krakersy” zawierające zabawki wykonane z plastiku. Jak poinformował grupa John Lewis Partnership (właściciela obydwu sieci), wszystko to ze względu na politykę ograniczania zużycia plastiku. Od sezonu świątecznego w 2020 roku zabawki mają być wykonane wyłącznie z metalu lub szkła, natomiast brokat (do tej pory często zdobiący christmas crackers)  ma zostać zastąpiony zdobieniami w postaci wyżłobień w tekturze.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Brytyjskie sklepy znajdują się na „wojnie z plastikiem” między innymi za sprawą regulacji rządowych, których celem jest ograniczenie używania jednorazowych reklamówek foliowych. Nie bez znaczenia pozostaje także zmiana świadomości klientów, którzy w coraz większym stopniu domagają się od sklepów rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. [Więcej na temat pisaliśmy m.in. tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Jacob Lund

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.