Udostępnij

Dziś 52. Światowy Dzień Ziemi. „Dewastacja planety postępuje”

22.04.2022

22 kwietnia obchodzimy, po raz 52., Światowy Dzień Ziemi. Tym razem odbywa się on pod hasłem „Invest in Our Planet”, czyli „Zainwestuj w naszą planetę”. Organizatorzy zwracają w ten sposób uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie środowiska i klimatu. Procesy, które zagrażają życiu na planecie wciąż jednak postępują.

Światowy Dzień Ziemi to coroczne święto, podczas którego zwraca się uwagę na stan zamieszkiwanej przez nas planety i konieczność ochrony jej środowiska. A problemów jest wiele: od degradacji środowiska naturalnego lokalnie, po globalne procesy powodowane przez ludzkość, takie jak zmiany klimatyczne. „Celem [Światowego Dnia Ziemi – przyp. red.] jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat niszczenia naszej planety. Niestety, mimo że ta wiedza i świadomość społeczeństw są coraz większe, z roku na rok Ziemia jest nadal coraz bardziej dewastowana” – zwraca uwagę w komentarzu Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

„Ekosystemy są niszczone, bioróżnorodność zanika, na potęgę wycinamy lasy – naturalne systemy pochłaniania CO2. A w zamian dalej spalamy ogromne ilości paliw kopalnych, emitujemy do atmosfery miliardy ton gazów cieplarnianych, wyrzucamy całe góry plastiku, marnujemy miliony ton żywności, zmieniamy klimat, z przerażeniem patrzymy na coraz bardziej dramatyczne i wkrótce nieodwracalne skutki tych zmian, i jesteśmy głusi na wskazania nauki” – zwraca uwagę Jędrzejewski. Podkreśla on, że świat nauki od lat apeluje o zdecydowane działania, m.in. za pośrednictwem raportów IPCC.

„My, jako społeczeństwo, które ma tego pełną świadomość, musimy żądać, aby takie działania zostały w końcu podjęte. Musimy domagać się tego od polityków i rozliczać ich za działania hamujące sprawiedliwą transformację Polski oraz za brak działań. Dziś społeczeństwo wysyła jasny komunikat do rządu: czas na działanie jest teraz i patrzymy wam na ręce! Musimy również sami zwracać uwagę na to, czy przez nadmierny konsumpcjonizm, zużywanie tysięcy toreb plastikowych, często bezsensowne korzystanie z samochodu zamiast z transportu publicznego czy roweru i przez dziesiątki innych, z pozoru drobnych a nieprzemyślanych działań, nie przyczyniamy się do niszczenia Ziemi. Ratować ją musimy wszyscy. Póki nie jest jeszcze za późno” – apeluje Jędrzejewski.

Czytaj także: Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie spodziewało się katastrofy ekologicznej. 78 proc. boi się, że niszczymy planetę

Światowy Dzień Ziemi. Dbajmy o cenny zasób planety, jakim jest woda

Jednym z kluczowych zasobów niezbędnych życiu na Ziemi jest woda pitna. Przy okazji Światowego Dnia Ziemi do zmniejszenia swojego śladu wodnego zachęca Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Co możemy zrobić w tym celu?

W komunikacie IOŚ-PIB podkreśla, że na nasz ślad wodny składa się zarówno nasze pośrednie, jak i bezpośrednie zużycie wody. Co to znaczy? Nasze wykorzystanie wody nie ogranicza się tylko do czynności wykonywanych w kuchni, łazience czy ogrodzie. Codziennie przyczyniamy się do zużycia dużych ilości wody przy zakupie różnych produktów, od spożywanej żywności, papieru, ubrań, mebli, sprzętu po biopaliwa. W ten sposób pośrednio wpływamy na zasoby wodne na całym świecie.

Bezpośrednie zużycie stanowi jedynie 3 proc. śladu wodnego w skali światowej. Pozostałe 97 proc. to tak zwane pośrednie zużycie wody. Swój indywidualny ślad wodny można sprawdzić na stronie waterfootpring.org.

Czytaj także: Czy wystarczy zakręcić kran, żeby pomóc w walce z suszą? Pytamy eksperta

Jak zmniejszyć swój ślad wodny?

Co możemy z tym zrobić w skali indywidualnej? IOŚ PIB podpowiada, że bezpośrednie zużycie możemy ograniczyć na przykład:

  • zakręcając kran podczas mycia zębów i mydlenia rąk;
  • biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie (pamiętając, że podczas brania prysznica woda nie musi lecieć cały czas!);
  • wybierając wodooszczędne urządzenia AGD;
  • włączając urządzenia, dopiero gdy są zapełnione (ale nie przepełnione);
  • jeśli zmywasz tradycyjnie, zakręcając kran lub używając miski.
  • zbierając deszczówkę np. do podlewania roślin.

Pośrednie zużycie wody można natomiast ograniczyć:

  • kupując tylko potrzebne rzeczy, szczególnie jedzenie;
  • ograniczając ilość wyrzucanego pożywienia poprzez wykorzystywanie w kuchni wszystkich dostępnych produktów, które nadają się jeszcze do spożycia;
  • kupując artykuły o możliwie niskim śladzie wodnym;
  • bądź też wybierając producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji.

Powyższe rady IOŚ-PIB dotyczą działań indywidualnych. Oczywiście, choć mają one duże znaczenie, nie zapominajmy, że kluczowe są również decyzje odgórne, za pośrednictwem państw i instytucji międzynarodowych. To dzięki nim poprawiać może się standard dostępnych w sklepach produktów, urządzeń AGD, czy produkcji odzieży. Dotyczy to zarówno oszczędzania wody, jak i innych cennych zasobów planety.

_

Zdjęcie: Piyaset / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.