Udostępnij

Firmy spożywcze będą musiały raportować, skąd kupują produkty? Wszystko dla ochrony lasów

02.09.2020

Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie przepisów, które będą zobowiązywać duże przedsiębiorstwa spożywcze do ujawniania swoich łańcuchów kluczowych dostaw. Firmy musiałyby gwarantować, że najważniejsze towary pochodzą od dostawców, którzy nie łamią lokalnego prawa środowiskowego. Trwają w tej sprawie konsultacje.

Rządowy projekt ma przeciwdziałać niszczeniu cennych przyrodniczo lasów, m.in. w Ameryce Południowej. Plany zakładają, że duże przedsiębiorstwa spożywcze musiałyby informować klientów o pochodzeniu kluczowych produktów, takich jak m.in. kakao, kauczuk, soja i olej palmowy.

Strona rządowa podaje, że zabroniona byłaby sprzedaż tych towarów, które opierają się na produktach wytworzonych niezgodnie z lokalnym prawem środowiskowym. Niezależnie od tego, w jakim kraju miałoby to miejsce.

Czytaj także: Olej palmowy. Jaka jest prawdziwa cena jedzenia fast-foodów i słodyczy?

W obronie cennych lasów

„Wszyscy widzieliśmy zdjęcia najcenniejszych lasów świata, które zostały wycięte, często nielegalnie. Jako kraj nie możemy sobie pozwolić na bierność. Istnieje niezwykle ważny związek między tym, jakie produkty kupujemy, a tym, jaki jest ich wpływ na środowisko. Dlatego rząd prowadzi dziś konsultacje w sprawie dodatkowych rozwiązań” – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel brytyjskiego rządu, Zac Goldsmith.

Strona rządowa podaje, że wylesianie odpowiada za 11 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się przy tym m.in. do zaniku bioróżnorodności. W niektórych krajach nawet 90 proc. tego procesu odbywa się z naruszeniem prawa.

Czytaj także: Globalne zapotrzebowanie na kawę, tytoń i olej palmowy wpływa na rozprzestrzenianie się malarii

Na razie jednak nie ustalono szczegółów dotyczących tego, kogo konkretnie dotyczyłyby nowe przepisy oraz jak wysokie byłyby kary. Ma to być przedmiotem konsultacji publicznych oraz ewentualnych dalszych prac legislacyjnych.

Pomysł przyjmowany ostrożnie

Jak podaje BBC, pomysł spotkał się z ostrożnym przyjęciem ze strony organizacji ekologicznych działających na Wyspach. Przede wszystkim ze względu na brak szczegółów, które dopiero zostaną doprecyzowane.

„Konsultacje są mile widzianym pierwszym krokiem w walce na rzecz niezastąpionych cudów natury, takich jak Amazonia, a także w dążeniu, by łańcuchy dostaw były wolne od produktów przyczyniających się do niszczenia lasów” – powiedziała Ruth Chambers z Greener UK. „Potrzebna jest pełna przejrzystość łańcuchów dostaw ze strony supermarketów i sieci fast food” – uważają z kolei przedstawiciele brytyjskiego Greenpeace.

Czytaj także: Mięso krów hodowanych w nielegalnie wykarczowanej Amazonii trafia na nasze stoły

Z niedawnych badań brytyjskiego WWF wynika, że 67 proc. konsumentów na Wyspach oczekuje większego zaangażowania rządu w walkę z nielegalnym wylesianiem w skali globalnej. 81 proc. badanych opowiedziało się za większą przejrzystością dotyczącą pochodzenia produktów importowanych do Wielkiej Brytanii.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Richard Whitcombe

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.