Udostępnij

Gdyby Greta była z Rzeszowa, musiałaby latać samolotami?

12.02.2020

W Europie coraz częściej mówi się o cięciach krajowych połączeń lotniczych. Polski LOT zapowiada w tym samym czasie, że jego maszyny polecą z Rzeszowa do Gdańska. Możliwe więc, że podróżujący nad morze mieszkańcy Podkarpacia przesiądą się na samolot, czyli najbardziej emisyjny środek transportu. Czy jestem tym zmartwiony? Tak. Czy się temu dziwię? Absolutnie nie.

Załóżmy, że rzeszowska Greta chciałaby dostać się nad morze z rodzicami. Ma trzy opcje. Pierwsza to samochód lub przejazd busem. Pierwszy wariant jest męczący, najwygodniejsza trasa wiedzie w dużej części przez wąskie drogi krajowe. Autostrada zaczyna się dopiero w Piotrkowie Trybunalskim. Podróż potrwa około ośmiu godzin. Nie ma bezpośredniego połączenia autokarami. Docierają one na Pomorze nawet po 20 godzinach.

Rzeszowska Greta, wzorem tej szwedzkiej, najchętniej wybrałaby pewnie pociąg. PKP w końcu chwali się inwestycjami – w nowoczesny tabor, remonty torów, lśniące dworce. Najszybszy skład ze stolicy Podkarpacia do Gdańska jedzie siedem godzin i dziewięć minut. Długie dystanse zwiększają na polskiej kolei ryzyko opóźnień, ale uznajmy, że to połączenie czasowo konkurencyjne dla samochodu. Szkoda jedynie, że najtańszy bilet na rzeszowskie Pendolino kosztuje 199 złotych. Greta-uczennica miałaby ulgę, rodzice musieliby jednak płacić za całość biletu. Rachunek za taką przyjemność to więc około 500 złotych. Greta z rodziny z klasy średniej musi więc wsiąść do składu TLK. Jest o wiele taniej, ale pociąg wlecze się przez 13 godzin.

I tutaj, cała na biało, odlatuje nam z lotniska w Rzeszowie-Jesionce maszyna państwowego LOT-u. Weekendowe kursy państwowego przewoźnika ruszą w letnim sezonie. Kiedy piszę ten tekst, bilety można kupić za 170 złotych. Podróż zajmie niecałe półtorej godziny. Samolot wyemituje w jej czasie 152 kilogramy dwutlenku węgla na pasażera (jak wylicza kalkulator szwajcarskiej fundacji Myclimate).

Którą opcję wybierze z rodzicami rzeszowska Greta? Na jej miejscu albo pojechałbym Bieszczady, albo wsiadł do samolotu. W Europie latanie staje się obciachem. W Polsce – niestety idziemy pod prąd.

Źródło: Adwo / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.