Udostępnij

Greta Thunberg została człowiekiem roku według magazynu „Time”

11.12.2019

Mark Zuckerberg, ale też Barack Obama, Mahatma Ghandi i Martin Luther King – to tylko kilka osób, które wcześniej zostały ogłoszone ludźmi roku. Tym razem w rankingu amerykańskiego tygodnika „Time” zwyciężyła Greta Thunberg. 

Tytuł Time Person of the Year jest przyznawany od 1927 roku. Otrzymują go osoby, grupy, idee, a nawet maszyny, które miały największy wpływ na wydarzenia na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Tym razem wybrano Gretę Thunberg, nastoletnią aktywistkę, która rozpoczęła globalne ruchy klimatyczne – pisaliśmy o niej wielokrotnie (na przykład TUTAJ i TUTAJ). Jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł. „Za alarmowanie o przemocowym związku ludzkości z jedynym domem, jaki mamy, za dotarcie do rozdrobnionego świata głosem wykraczającym poza granice i konteksty, za pokazanie nam, jak mógłby wyglądać, gdyby młode pokolenie przejęło stery” – wyjaśnia „Time”.

O kolejnym wyróżnieniu (wcześniej otrzymała m.in. Right Livelihood Award i była typowana jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla) Greta dowiedziała się podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, na który przypłynęła łodzią ze Stanów Zjednoczonych. Bo Greta nie lata samolotami – całą Europę przejechała pociągami, a kiedy jeszcze COP miał odbywać się w Chile, postanowiła przepłynąć Atlantyk.

Jej początkowo bardzo skromny manifest pod szwedzkim parlamentem, pod którym pojawiała się co piątek z tablicą z napisem „szkolny strajk dla klimatu”, przerodził się w globalny ruch. Jej przemówienia  stały się inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie, którzy zaczęli się domagać od władz realnego działania przeciwko kryzysowi klimatycznemu.

„Są ludzie, którzy twierdzą, że upraszczam rzeczy. Na przykład, gdy mówię, że >>kryzys klimatyczny jest kwestią czarno-białą<<, >>musimy powstrzymać emisję gazów cieplarnianych<< i >>chcę, żeby panikować<<. Ale mówię tak tylko dlatego, że to prawda. Kryzys klimatyczny to najbardziej złożona kwestia, z którą się zetknęliśmy. Powstrzymanie tego wymaga od nas całościowego wysiłku” – napisała na swoim Facebooku.

Przez ostatnie miesiące spotykała się z młodzieżą w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Była zapraszana na spotkania przez parlamenty, organizacje pozarządowe, ONZ i gwiazdy filmowe (internet obiegło jej zdjęcie z Leonardo DiCaprio, który również angażuje się w ochronę środowiska i klimatu). Zdecydowała się na rok przerwy w nauce, żeby móc działać na rzecz tego, co najważniejsze – czyli bezpiecznej przyszłości.

Dziennikarzom „Time” powiedziała: „Nie możemy dalej żyć, jakby miało nie być jutra. Bo jutra naprawdę nie ma”.

Zdjęcie: Daniele COSSU/Shutterstock

 

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.