Udostępnij

„Jak Węgiel, to tylko Roksana” – młodzież zastrajkowała w obronie klimatu

20.09.2019

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyszedł na polskie ulice pod hasłem „Protestu tysięcy miast”. W ten sposób polscy uczniowie postanowili przyłączyć się do międzynarodowej akcji organizowanej w przeddzień szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Na całym świecie demonstruje w piątek około czterech tysięcy miast.

Wielkie wagary czy historyczna mobilizacja? Dla niektórych młodych krakowian dzień Protestu Tysięcy Miast był na pewno okazją do opuszczenia lekcji. Przechodząc przez plac przed Muzeum Narodowym w Krakowie najpierw odniosłem wrażenie, że „wagarowiczów” może być więcej. „Dobra, zimno jest, możemy już stąd iść” – podsłyszałem w rozmowie dwóch nastolatek.strajk klimatyczny kraków

Od strony ulicy tłoku nie było, mało kto skandował. Dalej tłum jednak gęstniał, a wraz z nim poziom zaangażowania uczestników krakowskiej manifestacji. Na transparentach widać było hasła po polsku i angielsku. Jeden z nich przedstawiał rysunek Shreka rozpaczliwie wołającego: „Zostawcie mi moje bagno!”. „Tak naprawdę zrobiliśmy te banery dziś rano, dość spontanicznie. Ten ze Shrekiem rzeczywiście cieszy się największym zainteresowaniem.” – mówią mi autorzy baneru. Dlaczego zdecydowali się strajkować? Bo to ich pokolenie najbardziej odczuje konsekwencje kryzysu klimatycznego. Wierzą w to, że ich sprzeciw ma znaczenie, a im głośniej będą krzyczeć – tym większa szansa, że usłyszą ich politycy.

 width=
A najgłośniej było na schodach przy wejściu do gmachu MNK. „Pokrzyczymy teraz w języku międzynarodowym, bo przecież to międzynarodowy strajk. What do we want? Climate justice. When do we want it? Now!” zawiadował tłumem jeden z uczestników demonstracji.  Odpowiadało mu na oko kilkaset osób. Ilu mogło być wszystkich? Na pewno ponad tysiąc. Zaraz potem wszyscy zbierają się do wyjścia na Rynek Główny i dalej – przed siedzibę Wojewody. Do marszu młodzież zagrzewały utwory Rage Against The Machine i Beastie Boys. A to ciekawe, bo muzycy tych formacji często są starsi nawet od rodziców strajkujących. „Najpierw natura, potem matura” – skandowali maszerujący przechodząc przez ulicę Piłsudskiego, prowadzącej na Stare Miasto i do Rynku. Marsz przeszedł w końcu przed siedzibę Wojewody.

O wiele więcej osób wybrało się na warszawską demonstrację. W stolicy widać o wiele więcej transparentów Extinction Rebellion – jednej z najbardziej radykalnych organizacji walczących o ochronę klimatu. Przy Pałacu Kultury stanęły namioty Miasteczka Klimatycznego, gdzie do przyszłego piątku będzie można wziąć udział w wykładach, warsztatach czy projekcjach filmowych i dowiedzieć się więcej na temat walki o klimat. Na miejscu widać też instalacje artystyczne – na przykład scięty pień drzewa z oznaczeniem pomnika przyrody. W ciągu przemarszu powstała również strefa dziecięca. Najmłodsi, razem ze swoimi opiekunami, trzymali w rękach transparent: „Dzieci i ryby mają głos”. „Wasza bierność, nasza złość” – skandowali uczestnicy pochodu. Organizatorzy szacują, że mogło ich być nawet 10 tysięcy.


Hashtagi #climatestrike i #strajkklimatyczny około jedenastej osiągnęły szczyt listy najlepiej „trendujących” na tweeterze. W mediach społecznościowych pokazali się też popierający Młodzieżowy Strajk Klimatyczny politycy, którzy chętnie podłączają się pod zdobywający popularność temat. Organizatorzy demonstracji podkreślają jednak, że ich działania są i zawsze pozostaną apolityczne.

Marsze odbyły się też w innych wielkich miastach – kilkutysięczne tłumy opanowały centrum Poznania, Wrocławia czy Gdańska. Ważniejsze jest jednak chyba zaangażowanie mniejszych miejscowości. W Ostródzie protestujący odśpiewali „Kolorowy wiatr” z „Pocahontas” przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Około 500 osób strajkowało w Lesznie. Młodzi zorganizowali się nawet w Lubaszu – miejscowości liczącej mniej niż 3000 mieszkańców. Niektóre z demonstracji – jak ta w Bielsku-Białej i Koninie – zaplanowane są na piątek 27 września. W sumie na ulice postanowili wyjść młodzi z ponad 60 miejscowości.

Młodzi żądają od polityków natychmiastowego przyjęcia stanu kryzysu klimatycznego i zaakceptowanie ustaleń raportu Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu z listopada 2018. Domagają się też ujęcia tematyki związanej z globalnym ociepleniem w programach nauczania. Wzywają ponadto do stworzenia eksperckiej, niezależnej od rządu Rady Klimatycznej.

Piątkowe protesty zapoczątkowały „Tydzień dla Klimatu”, podczas którego czeka nas wiele wydarzeń związanych z ekologią i walką z emisjami gazów cieplarnianych. W przyszły piątek swoje działania zainauguruje z kolei Extinction Rebellion. Organizacja zapowiada „Tydzień Rebelii” i akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego. Jakie? Tego działacze na razie nie wyjawiają.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.