Udostępnij

Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik wygrali ze Skarbem Państwa procesy o smog

01.10.2019

Sąd rejonowy w Warszawie we wtorek wydał wyrok w kolejnych sprawach o smog. Skarb Państwa będzie musiał zapłacić zadośćuczynienie Mariuszowi Szczygłowi, Jerzemu Stuhrowi i Tomaszowi Sadlikowi.  To kolejny sukces akcji #pozywamsmog. W styczniu podobny proces wygrała aktorka Grażyna Wolszczak. 

Aktor Jerzy Stuhr, reporter Mariusz Szczygieł oraz tłumacz Tomasz Sadlik uznali, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza narusza ich dobra osobiste – możliwość korzystania z nieskażonego środowiska, prawo do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkani. Dalego dołączyli do akcji #pozywamsmog, rozpoczętej przez prawnika Radosława Górskiego i aktorkę Katarzynę Ankudowicz.

– Wydaje mi się, że państwo powinno być takim psem, który pilnuje całego gospodarstwa. Wszystkie władze, nie tylko aktualna, temat smogu zostawiały odłogiem – mówił w ubiegłym roku Szczygieł.

Podczas pierwszej rozprawy reporter argumentował, że zanieczyszczenie powietrza przeszkadza mu w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Nie może też wietrzyć mieszkania ani wychodzić na spacery. Dodał, że czuje pieczenie w gardle i posmak spalenizny, choć nie jest palaczem. Z kolei Jerzy Stuhr podkreślał, że smog zagraża mu w ogromnym stopniu – przeszedł raka krtani, więc jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka płuc. Stuhr przyznał, że przez smog miewa problemy z dotarciem na spektakl i wypowiadaniem swoich kwestii na scenie. Opowiadał, jak musiał kiedyś zejść za kulisy, bo dostał ataku kaszlu.

Stuhr domagał się 20 tys. zł zadośćuczynienia, Szczygieł – 5 tys. zł, a Sadlik – 10 tysięcy. Pieniądze, wypłacone przez Skarb Państwa, mają zostać przekazane na cele charytatywne. 10 tysięcy trafi do Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Imienia Świętego Łazarza” w Krakowie, 20 tys. do Stowarzyszenia Unicorn w  Krakowie, a 5 – do Fundacji Instytut Reportażu w Warszawie.

W toku są też sprawy Lesława Żurka i Katarzyny Ankudowicz, którzy również pozwali państwo za smog.

-Myślę, że to jest dobry prognostyk i możemy być optymistami, jeśli chodzi o kolejne procesy – komentuje Ankudowicz.  – Nie kalkuluję oczywiście, kto i za ile wygra.Nie o to chodzi. Pokazujemy społeczeństwu, że wszystko jest możliwe, że można zawalczyć o czyste powietrze. I to jest najważniejsze – dodaje.

Podkreśla, że kilka dni temu do sądu trafił pierwszy w Polsce pozew masowy o smog złożony przez 223 osoby.

Zdjęcie: Dorota Ostrowska/Flickr

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.