Udostępnij

Katalonia rozważa kaucję na papierosy. Z ulic i środowiska zniknąć mają niedopałki

07.06.2022

Katalonia rozważa wprowadzenie systemu kaucyjnego, który obejmowałby papierosy. Zwrotowi podlegać miałyby niedopałki, których oddanie oznaczałoby odzyskanie 20 eurocentów z ceny każdego papierosa w paczce. W ten sposób katalońskie ulice i środowisko stałyby się mniej obciążone problemem odpadów pozostawianych przez palaczy.

Hiszpańskie media rozgrzała niedawno informacja o tym, że władze regionu Katalonia rozważają, by z problemem zaśmiecania ulic i środowiska walczyć poprzez system kaucyjny obejmujący papierosy.

Obecnie lokalny rząd dopracowuje koncepcję kaucji, jednak padły już pierwsze deklaracje. Jak podaje portal informacyjny SUR, do ceny paczki papierosów doliczona miałaby być kwota 4 euro kaucji. Ta podlegałaby zwrotowi, wynoszącemu 20 eurocentów w przypadku każdego oddanego niedopałka papierosów.

„70 proc. niedopałków ląduje na ziemi lub w morzu”

„Chcemy położyć kres obecnej sytuacji, w której około 70 proc. niedopałków papierosów ląduje na ziemi lub w morzu” – powiedział dziennikowi „El Periódico” Isaac Peraire, który kieruje rządową agencją zajmującą się kwestią odpadów.

Oczywiście w związku z deklaracjami władz pojawiły się także głosy zwracające uwagę na to, że papierosy w takim przypadku podrożeją. Według najnowszych danych cena paczki papierosów w Hiszpanii waha się w większości przypadków w granicach od 4,40 do 5,60 euro. Wówczas rzeczywiście doliczenie kaucji oznaczałoby niemal podwojenie ceny.

Są i głosy pochwalające pomysł. Kaucja mogłaby wpłynąć pozytywnie na los najmniej zamożnych mieszkańców regionu. Jak podaje brytyjski „Guardian”, w przypadku wprowadzenia kaucji na puszki i butelki w Nowym Jorku w 1982 roku tamtejsi bezdomni zyskali źródło niewielkiego, choć stałego dochodu.

Czytaj także: Jak często Polacy wymieniają elektronikę? Widać różnicę między Katowicami a Warszawą

Katalonia: papierosy, niedopałki i środowisko

Warto zwrócić uwagę, że wszechobecne niedopałki papierosów to nie tylko problem estetyczny. Oczywistym jest, że jako wykonane z tworzywa sztucznego rozkładać będą się znacznie dłużej, niż trwa życie palaczy. Istnieją jednak także sygnały o bezpośrednim wpływie na środowisko.

Pionierskie badania naukowców z Anglia Ruskin University rzuciły nowe światło na szkodliwość jednych z najpowszechniejszych odpadów na świecie. Dotyczyły one wpływu niedopałków w glebie na roślinność.

Okazało się, że w przypadku koniczyny obecność niedopałków zmniejszała o 27 proc. szanse na wykiełkowanie. W przypadku rozwoju nasiona łodygi wyrastały średnio o 28 proc. niższe. Jeśli chodzi o trawę jest to, kolejno, zmiana o 10 i 13 procent. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: NeydtStock / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.