Klimatyczny protest młodzieży w Lozannie. Zakończyło się kilkudniowe spotkanie „strajków klimatycznych”

1950
0
Podziel się:
Klimatyczny protest młodzieży w Lozannie. Zakończyło się kilkudniowe spotkanie strajków klimatycznych

W piątek zakończył się trwający od poniedziałku szczyt SMILE, w którym udział brała młodzież działająca w lokalnych „strajkach klimatycznych”. W ostatnim dniu młodzież ogłosiła siedmiostronnicową deklarację postulatów klimatycznych, po czym przemaszerowała ulicami Lozanny w ramach protestu.

Pięciodniowe spotkanie SMILE (Summer Meeting in Lausanne Europe) rozpoczęło się poniedziałek 5 sierpnia. Udział w nim wzięło ok. 450 młodych ludzi, zaangażowanych w działalność proklimatyczną. Głównym celem organizowanych wydarzeń były wymiana doświadczeń, edukacja i planowanie przyszłych działań. [O spotkaniu, w którym udział brał również polski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, informowaliśmy tutaj.]

 

School strike week 51. Greetings from SMILE in Lausanne, Switzerland.
#fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate #smile

Opublikowany przez Greta Thunberg Piątek, 9 sierpnia 2019

 

W ostatnim dniu szczytu opublikowana została deklaracja, w której młodzież przedstawiła swoje stanowisko w kwestii problemu zmian klimatycznych.

„Kryzys klimatyczny nie zna granic, podobnie jak my. Razem zmienimy świat na lepsze. Dla nas i dla wszystkich przyszłych pokoleń” – napisano w dokumencie. Wśród postulatów znalazło się m.in. utrzymanie wzrostu średnich globalnych temperatur poniżej progu 1,5 stopnia względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej, a także większe zwracanie uwagi na to, co na temat problemu twierdzą naukowcy.

Finałowym wydarzeniem dnia był natomiast strajk klimatyczny, który przeszedł ulicami Lozanny po godzinie 15. Według tweeterowych relacji protestowali nie tylko uczestnicy spotkania „SMILE”, ale także wspierający inicjatywę. Łącznie około kilkuset osób.

 

Źródła: smileforfuture.eu, Twitter

Zdjęcie: Shutterstock/Valmedia

Podziel się: