Udostępnij

Państwa odliczają sobie zbyt dużo emisji za połacie lasu? Chodzi o 5,5 mld ton CO2

28.04.2021

Niektóre kraje przypisują sobie zbyt duże zasługi w redukcji emisji dwutlenku węgla. W skali świata dotyczące tego szacunki mogą być zaniżone o nawet 5,5 miliarda ton CO2 na rok. To tyle, ile w ciągu roku do atmosfery wypuszcza drugi największy emitent świata – Stany Zjednoczone. Takie wnioski przedstawia raport opublikowany na łamach prestiżowego pisma naukowego „Nature Climate Change„.

Problem wynika ze sposobu wyliczania wkładu lasów w ograniczanie efektu cieplarnianego. Modele używane przez naukowców również uwzględniają ich wkład w pochłanianie dwutlenku węgla. Rządowe wyliczenia znacznie przewyższają jednak szacunki uczonych. Dotyczy to przede wszystkim krajów o wysokim stopniu zalesienia – Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Rosji. Naukowcy ostrzegają, że niektóre państwa mogą w ten sposób unikać zwiększania nakładów na walkę ze wzrostem światowych temperatur.

Czytaj także: Jedynie 3 proc. ekosystemów świata nie zostało zmienionych. Wiele jednak można naprawić

Zespół 22 naukowców z Europy i Japonii zaznacza, że niezależne od rządów wyliczenia nie obejmują efektu pochłaniania CO2 przez istniejące już lasy. Biorą pod uwagę jedynie nowe nasadzenia. Według naukowców to one mogą być wliczane we wkład poszczególnych państw do ograniczania globalnego ocieplenia. Co więcej, zdaniem autorów raportu trudno precyzyjnie ocenić wpływ wielu zalesionych terenów na obniżanie się emisji netto.

Używając swoich metod, Stany Zjednoczone w 2019 roku odjęły od swoich emisji 789 milionów ton CO2. To około 12 procent całkowitej ilości tego gazu wypuszczonego przez USA do atmosfery. Efekt ten władze przypisały właśnie ogromnym połaciom zieleni rosnącym na terenie kraju. Innym beneficjentem tego systemu jest Rosja, która „odpisuje sobie” od swoich emisji aż 591 mln ton CO2.

Naukowcy: Obniżanie emisji przez stare lasy nie jest naszą zasługą

„Mamy szczęście, posiadając te naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla. Zapewnia nam je jednak natura. Nie możemy w ten sposób przypisywać sobie zasług dla walki ze zmianą klimatu” – mówił w wywiadzie dla „Washington Post” Christopher Williams, ekspert ds. lasów z Clark University w stanie Massachusetts.

„Jeśli naukowcy i kraje używają innych metod, ocena postępów światowej polityki klimatycznej będzie trudniejsza” – dodał w komentarzu dla agencji Reutera dr Giacomo Grassi, współautor badania, pracownik naukowy Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej. Według naukowca sposoby naliczania emisji powinny być ze sobą zgodne.

To szczególnie ważne przed szczytem klimatycznym ONZ, planowanym na listopad w Glasgow. Tam ma nastąpić przegląd światowych postępów w osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego. Umowa z 2015 roku zobowiązuje sygnatariuszy do powstrzymania ocieplenia na poziomie do 2 stopni Celsjusza powyżej poziomów z epoki przedprzemysłowej. Sukces zależy głównie od tempa ograniczania emisji. Jego ocena będzie trudniejsza w przypadku rozdźwięku pomiędzy metodami używanymi przez naukowców i rządy.

Zdjęcie: MattLphotography/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.