Udostępnij

Zmiana klimatu oznacza uszkodzenia DNA u zagrożonego ptaka i większe ryzyko jego wyginięcia

30.06.2022

Malurus coronatus to zagrożony gatunek ptaka, zamieszkujący północną część Australii. Według opublikowanych niedawno wyników badań, istotnym czynnikiem, który utrudnia jego przetrwanie, są zmiany klimatyczne. Okazuje się, że wyższe temperatury i bardziej suche powietrze uszkadzają DNA piskląt, przyczyniając się m.in. do przedwczesnych śmierci młodych ptaków.

Naukowcy z australijskiego Monash University postanowili zbadać, w jaki sposób bardziej suche i cieplejsze warunki wpływają na jeden z zagrożonych gatunków, Malurus coronatus. Okazuje się, że czynniki te – postępujące wraz ze zmianą klimatu – mogą uszkadzać DNA piskląt. Jest to więc kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko wyginięcia charakterystycznych ptaków, posiadających fioletowe upierzenie głowy.

Wyniki przytaczanych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego ”Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)”.

Klimat i uszkodzenia DNA

„W naszych długoterminowym badaniu śledziliśmy ptaki od ich wylęgu aż do śmierci. Obserwowaliśmy wszystko, co tylko mogliśmy, jeśli chodzi o ich zachowania reprodukcyjne” – powiedział w oświadczeniu dr Justin Eastwood, główny autor artykułu.

Jak wynika z przytaczanych badań, zmiany klimatyczne przyczyniają się do wymierania wspomnianych ptaków na kilka sposobów. Uszkodzenia DNA oznaczają bowiem zarówno większe ryzyko śmierci piskląt, jak i rozwinięcia się wad genetycznych w wieku późniejszym.

Czytaj także: 98 proc. pingwinów cesarskich wyginie do końca wieku. Wiadomo, co trzeba zmienić

„To szczegółowe badanie doprowadziło nas do odkrycia, że ​​długość telomerów u pisklęcia jest biomarkerem długości życia i liczby potomstwa, jakie będą mieć w ciągu życia” – powiedziała prof. Anne Peters, kierowniczka projektu i współautorka publikacji.

„Ludzkość odcina gałąź, na której siedzi”

W ostatnich latach naukowcy pogłębili znacząco naszą wiedzę na temat trwającego wymierania gatunków.

„Gdy ludzkość eksterminuje populacje i całe gatunki innych stworzeń, odcina gałąź, na której siedzi. Niszczymy tym samym system podtrzymywania życia na planecie, potrzebny także nam” – podkreślał w oświadczeniu prof. Paul Ehrlich ze Stanford University, współautor badania, które ujawniło skalę tzw. szóstego wielkiego wymierania.

Czytaj także: Duże zwierzęta słodkowodne na granicy wyginięcia. Prawie wszystkie zjedliśmy lub zatruliśmy

We wspomnianym badaniu wykazano, że 515 spośród zagrożonych obecnie gatunków kręgowców ma populację poniżej 1000 osobników. Blisko połowa spośród nich liczy mniej niż 250. Dla porównania: z szacunków wynika, że w całym XX wieku wymarło ok. 550 gatunków kręgowców. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: PNAS, Monash University, SmogLab

Zdjęcie: KarenHBlack / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.