Udostępnij

Naukowcy wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Pierwsze takie badanie

29.03.2022

Naukowcy z kilku holenderskich jednostek badawczych odkryli, że cząstki mikroplastiku przedostają się do ludzkiego krwioobiegu. To pierwsze wyniki badań na świecie, które udowadniają, że taki proces może zachodzić. Wciąż jednak zbyt mało wiemy o potencjalnym wpływie mikroplastiku na zdrowie ludzkie. Stąd potrzeba dalszych badań.

Opublikowane przed kilkoma dniami wyniki badań są warte odnotowania z uwagi na pionierstwo i wagę podejmowanego problemu. Zanieczyszczenie środowiska plastikiem, a także miniaturowymi drobinami mikroplastiku, to zjawisko tak powszechne, że trudno wskazać miejsce, którego nie dotyka. Mikrocząstki tworzyw sztucznych odkryto m.in. na dnie Rowu Mariańskiego, w morskiej bryzie, w arktycznym śniegu, czy nawet w krakowskim powietrzu. Choć udokumentowano także, że mikroplastik może odkładać się w ludzkich organach wewnętrznych, m.in. w wątrobie, po raz pierwszy wykazano jego obecność w ludzkim krwioobiegu.

Wspomniane wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Environment International”.

By sprawdzić, czy w ludzkiej krwi znajduje się mikroplastik, posłużono się specjalnie opracowaną metodą badawczą, czułą na śladowe ilości plastiku. Stworzyli ją wspólnie naukowcy z uczelni VU Amsterdam i Amsterdam UMC, a także instytutu badawczego Deltares. Co odkryto? Po zbadaniu krwi 22 anonimowych dawców okazało się, że mikroplastik znajdował się u trzech czwartych z nich. Najpowszechniejsze były: poli(tereftalan etylenu), znany jako PET, polietylen i polimery styrenu.

Czytaj także: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Badanie ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego

Średnią ilość tworzyw sztucznych we krwi całej grupy oszacowano na 1,6 µg/ml. W komunikacie naukowcy przeliczają, że to ilość porównywalna z łyżeczką plastiku na 1000 litrów wody, czyli 10 dużych wanien. Choć może się wydawać, że to rzeczywiście niewiele, autorzy badania zwracają uwagę na ryzyko kumulowania się tworzywa w ludzkim organizmie, czego skutki nadal nie są rozpoznane.

„Udowodniliśmy, że nasz krwiobieg, nasza rzeka życia, ma w sobie plastik” – powiedziała w oświadczeniu Heather Leslie z VU Amsterdam. „Ten zestaw danych jest pierwszym tego rodzaju. Należy go rozszerzyć, aby uzyskać wgląd w to, jak powszechne jest zanieczyszczenie plastikiem w ludzkich organizmach. I jak szkodliwe może to być. Dzięki temu można będzie określić, czy narażenie na cząstki plastiku stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego” – dodaje Marja Lamoree, współautorka badania.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: JF19 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.