Udostępnij

Miliard hektarów lasu, by uratować świat?

05.07.2019

Gdyby pokryć lasami obszar wielkości Stanów Zjednoczonych, pochłanianie dwutlenku węgla przez drzewa zbilansowałoby dotychczasowe emisje spowodowane przez człowieka – twierdzą badacze w artykule opublikowanym w „Science”. Brzmi jak pomysł kompletnie oderwany od rzeczywistości? Ci sami naukowcy wykazali, że na Ziemi znajdują się niewykorzystane obszary, które mogłyby zostać obsadzone bez ingerencji w osiedla ludzkie, rolnictwo, ani przemysł.

Z badań, opublikowanych w piątek w czasopiśmie naukowym „Science”, wynika, że globalny program sadzenia drzew mógłby zbilansować emisje CO2, powstrzymując ich wpływ na procesy zmian klimatycznych. W tym celu zalesiony musiałby zostać obszar wielkości blisko miliarda hektarów. Wówczas – zdaniem naukowców – poziom dwutlenku w atmosferze spadłby o 25 procent, a więc przywrócony zostałby stan sprzed 100 lat.

„Jest to rozwiązanie [problemu] zmian klimatycznych, które nie wymaga od prezydenta Trumpa natychmiastowego uwierzenia w zmiany klimatyczne, ani naukowców, by opracowali rozwiązania technologiczne w celu wydobycia dwutlenku węgla z atmosfery. (…) Jest to [rozwiązanie] już dostępne, najtańsze z możliwych i każdy z nas może się [w nie] zaangażować” – powiedział kierujący badaniami prof. Tom Crowther, cytowany przez „Guardiana”.

Czytaj także: Spędzili 20 lat, żeby zasadzić las tropikalny od nowa. I życie do niego wróciło

Gdzie miałyby rosnąć drzewa?

Jako obszary potencjalnie nadające się do zalesienia naukowcy wskazali tereny zaznaczone poniżej. Pod uwagę wzięto obszary nieużytkowane – a więc takie, które nie są zamieszkane przez człowieka, a także nie są wykorzystywane przez rolnictwo lub przemysł. W pewnym stopniu zalesione miałyby zostać jednak tereny stanowiące dziś pastwiska.

Analizę oparto na 80 tysiącach zdjęć satelitarnych, pochodzących z platformy Google Earth.

Jak wskazują badacze, połowa terenów nadających się do zalesienia znajduje się w największych państwach świata – w Rosji (151 mln ha), Stanach Zjednoczonych (103 mln ha), Kanadzie (78 mln ha), Australii (58 mln ha), Brazylii (50 mln ha) oraz Chinach (40 mln ha).

Miliard hektarów lasów by uratować świat mapa
Obszary wskazane przez naukowców jako odpowiednie do reforestacji. Screen pochodzi ze strony współautorów badania (crowtherlab.com)

Choć nie brakuje również komentarzy krytycznych – m.in. głoszących, że zdolność do pochłaniania CO2 przez drzewa została przeceniona – badacze podkreślają, że nie nawołują do zalesiania jako jedynej metody walki ze zmianami klimatycznymi.

„Moim zdaniem implikacje naszych badań są takie, że musimy szanować lasy jako najlepszego sojusznika ludzkości, jeśli chodzi o ochronę klimatu” – powiedział Jean-Francois Bastin z ETH Zürich.

Badanie przede wszystkim pokazuje, że Ziemia posiada olbrzymi potencjał, jeśli chodzi o zalesienie, który nie jest wykorzystywany do walki z kryzysem klimatycznym. W dużej mierze ze względu na działalność człowieka, który przekształcił środowisko naturalne, wycinając lasy.

Zamiast sadzenia – wycinka

Choć państwa wskazywane jako najwięksi truciciele prowadzą akcje zalesiania, skala ich działań jest obecnie zbyt mała, by zrekompensować emisje dwutlenku węgla. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.] Równocześnie na świecie prowadzone są wycinki na ogromną skalę – jak np. w Brazylii, gdzie jednego dnia potrafią znikać 74 tys. hektarów lasu [O deforestacji „zielonych płuc świata” alarmowaliśmy tutaj.]

Problemem – jak wynika z ustaleń badaczy – jest także tempo realizacji proponowanego rozwiązania. Zespół oszacował, że reforestacja zajmie między 50 a 100 lat, by zasadzone drzewa mógłby pochłaniać wystarczającą ilość dwutlenku węgla.

Duże drzewa charakteryzują się bowiem znacznie większą zdolnością absorbowania CO2, co potwierdzają m.in. wyliczenia polskich naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Przykładowo: jeden duży, 100-letni buk jest w stanie pochłonąć go tyle, ile 1700 małych, 10-letnich przedstawicieli swojego gatunku.

 

Szczegółowe omówienie wyników badań (w j. angielskim) można znaleźć tutaj.

Źródła: Science, The Guardian, EurekAlert!Crowtherlab

Zdjęcie: Shutterstock/Sekson Fuang Rop

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.