Najwięksi truciciele sadzą na potęgę, ale drzewa nie wystarczą, by powstrzymać zmianę klimatu

1329
0
Podziel się:
Najwięksi truciciele - Chiny i Indie - najbardziej spowalniają zmianę klimatu

Jak informuje BBC – według naukowców z NASA najwięksi światowi emitenci CO2 – Chiny i Indie – równocześnie znacząco przyczyniają się do spowolnienia zmiany klimatu. A wszystko dzięki chińskiej polityce sadzenia drzew oraz intensywnemu rozwojowi rolnictwa w obydwu państwach. Eksperci podkreślają jednak: to nie wystarczy.

W raporcie przygotowanym przez amerykańską agencję NASA podkreślono, że od 2000 roku zazieleniono ponad 5 tysięcy km2 (2000 mil kwadratowych), co oznacza wzrost o 5 procent. Jak wynika z danych satelitarnych, głównymi sprawcami są w tym przypadku Chiny i Indie, intensywnie inwestujące w rolnictwo, a w przypadku Państwa Środka także w leśnictwo.

Przodownicy zazieleniania

Wkład Chińskiej Republiki Ludowej w 42 proc. wynika z programów służących ochronie i zwiększaniu obszarów leśnych i tym samym walce ze skutkami erozji gleby.

32 proc. chińskiego i aż 82 proc. indyjskiego wkładu w zazielenianie planety pochodzi z intensywnie rozwijającego się rolnictwa, które musi podołać wyżywieniu wzrastającej liczny ludności obydwu państw. Produkcja zbóż, warzyw i owoców, a także innych upraw, wzrosła w obydwu krajach o 35-40 proc. od roku 2000.

Autorzy raportu podkreślili również, że trend zazieleniania może już wkrótce spowolnić – chociażby ze względu na trudności związane z nawadnianiem nowych roślin.

Zieleń nie uratuje klimatu

Prof. Ranga Myneni z Boston University powiedział w rozmowie z BBC News, że roślinność nie jest w stanie zrekompensować skutków globalnego ocieplenia. Tak więc nie wystarczy posadzenie drzew, by powstrzymać topnienie lodowców, podnoszenie się poziomów mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, czy też uniknąć wpływu zmiany klimatu na nasze zdrowie.

Również autorzy raportu NASA zwracają uwagę na fakt, że pozytywny dla klimatu wpływ zieleni będzie w coraz większym stopniu równoważony przez postępujący wzrost temperatur.

 

Źródło: BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Yoreh

 

Czytaj też: Głodne niedźwiedzie polarne nawiedziły rosyjski region. Rząd decyduje: “Uśpić i wywieźć!”.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o