Udostępnij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przed ambasadą Rosji: „Ugaście tajgę!”

23.01.2024

W piątek 2 sierpnia Młodzieżowy Strajk Klimatyczny protestował przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. W odniesieniu do fali pożarów, która trawiła i nadal trawi rosyjską część Arktyki, młodzież zdecydowała się „pokazać swój sprzeciw wobec braku reakcji państwa i solidarność z mieszkańcami terenów zagrożonych”. Na transparentach znalazło się m.in. hasło „Ugaście tajgę!”, zamieszczone w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

Wydarzenie „STOP pożarom na Syberii! | protest pod Ambasadą Rosji” rozpoczęło się o godz. 17.00 na ulicy Belwederskiej w Warszawie. Udział w nim wzięło kilkanaście młodych ludzi.

„Już teraz widzimy skutki ocieplającego się klimatu! Susze, ale także huragany i burze spowodowane wysokimi temperaturami mogą bardzo łatwo doprowadzić do pożarów, poprzez zajęcie się ogniem suchych obszarów czy uderzenie pioruna.

Od czwartku w Obwodzie Krasnojarskim płoną ogromne połacie tajgi. Ponad dwa miliony hektarów stoją w ogniu co powoduje ogromne emisje gazów cieplarnianych i stratę wielu trudnych do odbudowy ekosystemów. Ogień trawi coraz większą powierzchnię Syberii, a władze rosyjskie nie reagują” – napisali organizatorzy wydarzenia w mediach społecznościowych.

[O pożarach, trawiących Arktykę zarówno w części euroazjatyckiej, jak i północnoamerykańskiej, informowaliśmy tutaj.]

W trakcie protestu prowadzona była transmisja na żywo:

 

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 2 sierpnia 2019

 

Źródło: FB/MSK

Zdjęcie: Shutterstock/ressormat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.