Udostępnij

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przed ambasadą Rosji: „Ugaście tajgę!”

02.08.2019

W piątek 2 sierpnia Młodzieżowy Strajk Klimatyczny protestował przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. W odniesieniu do fali pożarów, która trawiła i nadal trawi rosyjską część Arktyki, młodzież zdecydowała się „pokazać swój sprzeciw wobec braku reakcji państwa i solidarność z mieszkańcami terenów zagrożonych”. Na transparentach znalazło się m.in. hasło „Ugaście tajgę!”, zamieszczone w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.

Wydarzenie „STOP pożarom na Syberii! | protest pod Ambasadą Rosji” rozpoczęło się o godz. 17.00 na ulicy Belwederskiej w Warszawie. Udział w nim wzięło kilkanaście młodych ludzi.

„Już teraz widzimy skutki ocieplającego się klimatu! Susze, ale także huragany i burze spowodowane wysokimi temperaturami mogą bardzo łatwo doprowadzić do pożarów, poprzez zajęcie się ogniem suchych obszarów czy uderzenie pioruna.

Od czwartku w Obwodzie Krasnojarskim płoną ogromne połacie tajgi. Ponad dwa miliony hektarów stoją w ogniu co powoduje ogromne emisje gazów cieplarnianych i stratę wielu trudnych do odbudowy ekosystemów. Ogień trawi coraz większą powierzchnię Syberii, a władze rosyjskie nie reagują” – napisali organizatorzy wydarzenia w mediach społecznościowych.

[O pożarach, trawiących Arktykę zarówno w części euroazjatyckiej, jak i północnoamerykańskiej, informowaliśmy tutaj.]

W trakcie protestu prowadzona była transmisja na żywo:

 

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 2 sierpnia 2019

 

Źródło: FB/MSK

Zdjęcie: Shutterstock/ressormat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.