Udostępnij

Mechaniczne płuca stworzone przez uczniów poinformują o smogu nad Bałtykiem

06.07.2021

Dzięki zaangażowaniu grupy uczniów ze szkoły w Wejherowie powstały mobilne sztuczne płuca. Wyposażona w czujniki pyłów zawieszonych instalacja pomoże uświadamiać mieszkańców nadmorskich miejscowości na temat problematyki smogu.

„Koniec roku szkolnego zapisuje się u nas w szczególny sposób. Po czasochłonnych i zaawansowanych technologicznie przygotowaniach zmaterializował się projekt pod postacią mobilnych sztucznych płuc. Jesteśmy dumni z efektu, który udało się osiągnąć m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wejherowskiej Samochodówki” – podkreśla Wejherowski Alarm Smogowy, informując na temat mechanicznych płuc.

Czytaj także: Jak radzi sobie Twoja gmina w programie „Czyste Powietrze”?

Wkrótce instalacja zawita do miejscowości powiatu wejherowskiego. Na platformie po jednej stronie znajdują się sztuczne płuca, przez które przepływać będzie powietrze. Obok znajdzie się informacja o jakości powietrza w oparciu o dane z czujników zainstalowanych na platformie.

Po drugiej stronie umieszczono podstawowe dane na temat zanieczyszczeń powietrza, skutków dla zdrowia, jak również programach wymiany urządzeń grzewczych.

Mobilne sztuczne płuca zaprezentowane w czerwcu przez Wejherowski Alarm Smogowy powstały przy zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Więcej o szczegółach i kulisach powstawania platformy przeczytać można na stronach Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Wyniki na miejscu i w sieci

„Technologicznie projekt mobilnych płuc rozwijał się na każdym etapie. Początkowy zamysł siatki z wyświetlaczem zastąpiła profesjonalna stalowa konstrukcja osadzona na platformie – przyczepie samochodowej. Wyposażona została w profesjonalny czujnik zanieczyszczenia powietrza (wskazujący rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10). Wentylator wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc. W ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy” – podkreślają aktywiści WAS.

Czytaj także: Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. “Kopciuchy” już nie będą anonimowe

„Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety, a także w internecie. Zainstalowano również sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy. Druga strona mobilnych płuc wykorzystano jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu, podnoszący tym samym ich walor edukacyjny” – czytamy w komunikacie.

Projekt „Zobacz, czym oddychasz!” realizowany jest w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.

_

Źródło i zdjęcie: Wejherowski Alarm Smogowy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.