Mechaniczne płuca stworzone przez uczniów poinformują o smogu nad Bałtykiem

Podziel się:
sztuczne płuca Wejherowo

Dzięki zaangażowaniu grupy uczniów ze szkoły w Wejherowie powstały mobilne sztuczne płuca. Wyposażona w czujniki pyłów zawieszonych instalacja pomoże uświadamiać mieszkańców nadmorskich miejscowości na temat problematyki smogu.

„Koniec roku szkolnego zapisuje się u nas w szczególny sposób. Po czasochłonnych i zaawansowanych technologicznie przygotowaniach zmaterializował się projekt pod postacią mobilnych sztucznych płuc. Jesteśmy dumni z efektu, który udało się osiągnąć m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wejherowskiej Samochodówki” – podkreśla Wejherowski Alarm Smogowy, informując na temat mechanicznych płuc.

Czytaj także: Jak radzi sobie Twoja gmina w programie „Czyste Powietrze”?

Wkrótce instalacja zawita do miejscowości powiatu wejherowskiego. Na platformie po jednej stronie znajdują się sztuczne płuca, przez które przepływać będzie powietrze. Obok znajdzie się informacja o jakości powietrza w oparciu o dane z czujników zainstalowanych na platformie.

Po drugiej stronie umieszczono podstawowe dane na temat zanieczyszczeń powietrza, skutków dla zdrowia, jak również programach wymiany urządzeń grzewczych.

Mobilne sztuczne płuca zaprezentowane w czerwcu przez Wejherowski Alarm Smogowy powstały przy zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Więcej o szczegółach i kulisach powstawania platformy przeczytać można na stronach Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Wyniki na miejscu i w sieci

„Technologicznie projekt mobilnych płuc rozwijał się na każdym etapie. Początkowy zamysł siatki z wyświetlaczem zastąpiła profesjonalna stalowa konstrukcja osadzona na platformie – przyczepie samochodowej. Wyposażona została w profesjonalny czujnik zanieczyszczenia powietrza (wskazujący rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10). Wentylator wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc. W ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy” – podkreślają aktywiści WAS.

Czytaj także: Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. “Kopciuchy” już nie będą anonimowe

„Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety, a także w internecie. Zainstalowano również sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy. Druga strona mobilnych płuc wykorzystano jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu, podnoszący tym samym ich walor edukacyjny” – czytamy w komunikacie.

Projekt „Zobacz, czym oddychasz!” realizowany jest w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.

_

Źródło i zdjęcie: Wejherowski Alarm Smogowy

Podziel się: