Udostępnij

Nadchodzi kolejna fala upałów – blisko 40 stopni Celsjusza. Najpierw jednak gwałtowne burze i kilkudniowe ochłodzenie

19.06.2019

Dostępne dane meteorologiczne wskazują, że nadchodzi kolejna fala upałów – niewykluczone, że tym razem rekordowa. Najpierw jednak czekają nas pojawiające się lokalnie gwałtowne burze, z porywistym wiatrem, opadami deszczu oraz gradu. Choć weekend będzie chłodniejszy, w przyszłym tygodniu wrócą (przynajmniej) ponad 30-stopniowe temperatury.

Jak podało w środę IMGW, temperatura w czwartek i piątek niemal w całym kraju wahać się będzie między 27 a 30 st. Celsjusza. Chłodniej będzie jedynie nad morzem, gdzie temperatury będą oscylować koło 24 stopni. Ze wzrostem temperatur wiązać się jednak będą lokalne burze. Z uwagi na ich lokalny charakter, IMGW zaleca, by na bieżąco śledzić lokalne prognozy.

W sobotę przyjdzie najprawdopodobniej ochłodzenie, jednak – jak wynika z prognoz Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych – w przyszłym tygodniu powrócą upały. Początkowo z danych centrum wynikało, że temperatury w czwartek 27 czerwca dobiją nawet do 40 st. Celsjusza, w zachodniej części Polski.

O tym, jak zabójcze mogą być upały, Europa przekonała się w 2003 roku. [Wówczas z powodu wysokich temperatur zmarło 70 tys. osób!]. O sposobach, jak radzić sobie z upałami, przeczytać można tutaj.

Zaktualizowana prognoza mówi jednak o nieco niższych, lecz wciąż upalnych temperaturach. Poinformowało o nich centrum Meteo Group Polska:

Prognoza temperatury maksymalnej na piątek 28.06.2019 – model ECMWF z 19.06.2019 00UTC.

Opublikowany przez MeteoGroup Polska Środa, 19 czerwca 2019

 

Czytaj także: Z powodu wyjątkowo ciepłych lat kanadyjska Arktyka topnieje szybciej oraz głębiej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku.

Źródła: IMGW, Meteo Group Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Quality Stock Arts

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.