Najwyższy szczyt Szwecji w rok stopniał o 2 metry. Z powodu zmian klimatu od lat 90. ubyło 20 metrów

1588
0
Podziel się:
Najwyższy szczyt Szwecji

Południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise, to najwyższy szczyt Szwecji, nadal zmniejsza się z powodu zmian klimatu – wynika z najnowszego raportu naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Tylko w ciągu ostatniego roku jego wysokość zmniejszyła się o 2 metry, a od lat 90. strata wynosi ponad 20 metrów.

Kebnekaise to dwuwierzchołkowy masyw na północy Szwecji. Jeszcze do 2019 roku, południowy i zlodowacony wierzchołek był najwyższym szczytem kraju.

Najwyższy szczyt Szwecji skurczył się już o 20 metrów

Topnienie znajdującego się na nim lodowca, napędzane postępującymi zmianami klimatu, doprowadziło jednak do jego zdeklasowania. Odtąd najwyższy szczyt Szwecji to skalisty wierzchołek północny. Najnowsze pomiary naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego potwierdzają, że proces ten nadal postępuje.

W komunikacie sprzed kilku dni poinformowano, że wysokość południowego wierzchołka liczy obecnie 2094,6 m n.p.m. To o 2 metry mniej niż w analogicznym okresie w 2020 roku. W połowie lat 90-tych XX wieku mierzył on ok. 2118 m. Ponad 20 metrów więcej niż obecnie.

„Kurczenie się szczytu i zmiany w występowaniu śniegu można wytłumaczyć głównie rosnącymi temperaturami powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wiatrowymi, które wpływają na miejsce gromadzenia się śniegu w zimie” – poinformowała uczelnia w komunikacie, cytowanym przez szwedzkie media.

Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.
Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.

Uniwersytet Sztokholmski przytoczył przy tym wnioski z ostatniego raportu klimatycznego IPCC. Według dokumentu skala topnienia lodowców na planecie ma charakter niespotykany od co najmniej 2 tys. lat. Przewiduje się, że proces ten będzie postępować.

***

Czytaj więcej informacji ze Skandynawii:

Na północy Szwecji powstanie huta zasilana zielonym wodorem

Szwedzi przerabiają domy na elektrownie. Do 2040 r. chcą oprzeć energetykę w 100% na OZE

Szwecja: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku

Norwegowie szykują się na świat bez węgla i ropy

Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

_

Zdjęcie: Najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise. Autor: Shutterstock/Joakim Sandberg

Podziel się: