Udostępnij

Najwyższy szczyt Szwecji w rok stopniał o 2 metry. Z powodu zmian klimatu od lat 90. ubyło 20 metrów

18.08.2021

Południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise, to najwyższy szczyt Szwecji, nadal zmniejsza się z powodu zmian klimatu – wynika z najnowszego raportu naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Tylko w ciągu ostatniego roku jego wysokość zmniejszyła się o 2 metry, a od lat 90. strata wynosi ponad 20 metrów.

Kebnekaise to dwuwierzchołkowy masyw na północy Szwecji. Jeszcze do 2019 roku, południowy i zlodowacony wierzchołek był najwyższym szczytem kraju.

Najwyższy szczyt Szwecji skurczył się już o 20 metrów

Topnienie znajdującego się na nim lodowca, napędzane postępującymi zmianami klimatu, doprowadziło jednak do jego zdeklasowania. Odtąd najwyższy szczyt Szwecji to skalisty wierzchołek północny. Najnowsze pomiary naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego potwierdzają, że proces ten nadal postępuje.

W komunikacie sprzed kilku dni poinformowano, że wysokość południowego wierzchołka liczy obecnie 2094,6 m n.p.m. To o 2 metry mniej niż w analogicznym okresie w 2020 roku. W połowie lat 90-tych XX wieku mierzył on ok. 2118 m. Ponad 20 metrów więcej niż obecnie.

„Kurczenie się szczytu i zmiany w występowaniu śniegu można wytłumaczyć głównie rosnącymi temperaturami powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wiatrowymi, które wpływają na miejsce gromadzenia się śniegu w zimie” – poinformowała uczelnia w komunikacie, cytowanym przez szwedzkie media.

Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.
Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.

Uniwersytet Sztokholmski przytoczył przy tym wnioski z ostatniego raportu klimatycznego IPCC. Według dokumentu skala topnienia lodowców na planecie ma charakter niespotykany od co najmniej 2 tys. lat. Przewiduje się, że proces ten będzie postępować.

***

Czytaj więcej informacji ze Skandynawii:

Na północy Szwecji powstanie huta zasilana zielonym wodorem

Szwedzi przerabiają domy na elektrownie. Do 2040 r. chcą oprzeć energetykę w 100% na OZE

Szwecja: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku

Norwegowie szykują się na świat bez węgla i ropy

Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

_

Zdjęcie: Najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise. Autor: Shutterstock/Joakim Sandberg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.