Udostępnij

Najwyższy szczyt Szwecji w rok stopniał o 2 metry. Z powodu zmian klimatu od lat 90. ubyło 20 metrów

18.08.2021

Południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise, to najwyższy szczyt Szwecji, nadal zmniejsza się z powodu zmian klimatu – wynika z najnowszego raportu naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Tylko w ciągu ostatniego roku jego wysokość zmniejszyła się o 2 metry, a od lat 90. strata wynosi ponad 20 metrów.

Kebnekaise to dwuwierzchołkowy masyw na północy Szwecji. Jeszcze do 2019 roku, południowy i zlodowacony wierzchołek był najwyższym szczytem kraju.

Najwyższy szczyt Szwecji skurczył się już o 20 metrów

Topnienie znajdującego się na nim lodowca, napędzane postępującymi zmianami klimatu, doprowadziło jednak do jego zdeklasowania. Odtąd najwyższy szczyt Szwecji to skalisty wierzchołek północny. Najnowsze pomiary naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego potwierdzają, że proces ten nadal postępuje.

W komunikacie sprzed kilku dni poinformowano, że wysokość południowego wierzchołka liczy obecnie 2094,6 m n.p.m. To o 2 metry mniej niż w analogicznym okresie w 2020 roku. W połowie lat 90-tych XX wieku mierzył on ok. 2118 m. Ponad 20 metrów więcej niż obecnie.

„Kurczenie się szczytu i zmiany w występowaniu śniegu można wytłumaczyć głównie rosnącymi temperaturami powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wiatrowymi, które wpływają na miejsce gromadzenia się śniegu w zimie” – poinformowała uczelnia w komunikacie, cytowanym przez szwedzkie media.

Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.
Od lat 90. ubiegłego wieku najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise skurczył się o ponad 20 metrów. Winne są zmiany klimatu. Fot. Joakim Eriksson/Shutterstock.

Uniwersytet Sztokholmski przytoczył przy tym wnioski z ostatniego raportu klimatycznego IPCC. Według dokumentu skala topnienia lodowców na planecie ma charakter niespotykany od co najmniej 2 tys. lat. Przewiduje się, że proces ten będzie postępować.

***

Czytaj więcej informacji ze Skandynawii:

Na północy Szwecji powstanie huta zasilana zielonym wodorem

Szwedzi przerabiają domy na elektrownie. Do 2040 r. chcą oprzeć energetykę w 100% na OZE

Szwecja: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku

Norwegowie szykują się na świat bez węgla i ropy

Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

_

Zdjęcie: Najwyższy szczyt Szwecji Kabnekaise. Autor: Shutterstock/Joakim Sandberg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.