Naukowcy opracowali szczepionkę przeciw alergii na kota. Pierwsze badania pokazują, że jest skuteczna

5269
0
Podziel się:
Szczepionka na alergię na kota

Odrywamy się na chwilę od spraw środowiska, które w ostatnim czasie bywają dość przygnębiające, by poinformować, że naukowcy dokonali właśnie niezwykle istotnego odkrycia. Poinformowano, że udało się opracować skuteczną szczepionkę, która pozwoli uwolnić się od kociej alergii. Choć tak naprawdę uwolni raczej koty od bycia alergenem.

Szczepionka, o której mowa, nie jest bowiem przeznaczona dla ludzi. Podaje się ją kotom. Opracowano ją w laboratoriach firmy HypoPet, a wyniki badań zostały niedawno opublikowane na łamach magazynu naukowego „The Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Lek ma działać tak, że kot po zaszczepieniu przestaje wydzielać jeden z rodzajów białek – ten, na który ludzie są uczuleni najczęściej. Chodzi o Fel d 1, który znajduje się w ślinie i z nią trafia na kocią sierść.

Z publikacji wynika, że przeprowadzono już cztery serie badań, w których wzięły udział 54 koty i szczepionka była skuteczna. A także, to bardzo istotne, nie zauważono żadnych negatywnych skutków dla zwierząt. Nie wiadomo jeszcze, kiedy szczepionka może trafić do sprzedaży.

Jeżeli jednak pierwsze wyniki się potwierdzą i lek trafi na rynek, może stać się wybawieniem dla wielu posiadaczy kotów, którzy cierpią z powodu alergii. Dziś bowiem są one najczęstszą przyczyną powodującą, że ludzie pozbywają się tych obdarzonych charakterem zwierząt. Szczepionka ma pozwolić uniknąć konieczności dokonywania wyboru między zdrowiem i kotem.

Szwajcarska firma planuje postarać się o dopuszczenie jej na rynki w Europie i Ameryce Północnej.

Przy czym trzeba pamiętać, że z radością warto się wstrzymać, do potwierdzenia wyników w niezależnych laboratoriach.

Fot. Shutterstock.

Podziel się: