Udostępnij

Unijny Trybunał skazuje Niemcy w sprawie o smog. „To wstydliwy wyrok”

05.06.2021

Niemcy zostały skazane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za smog w miastach. Chodzi o przekroczenia dopuszczalnych poziomów tlenków azotu. Według niemieckich mediów to porażka rządu Angeli Merkel.

Trybunał zbadał zanieczyszczenie powietrza w Niemczech w latach 2010-2016. TSUE stwierdził, że w aż 90 miastach za Odrą poziomy zanieczyszczenia regularnie wykraczały poza dopuszczalne limity. W związku z tym rząd naszych zachodnich sąsiadów naruszył unijne prawo.

Sędziowie wzięli pod lupę ilości tlenków azotu w powietrzu. Stałe przebywanie w miejscach, gdzie przekraczane są limity ich stężeń może narażać na wiele poważnych schorzeń. Chodzi między innymi o astmę, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory płuc i piersi. Europejska Agencja Środowiska twierdzi, że zanieczyszczenia te odpowiadają za około 9 tys. przedwczesnych zgonów w Niemczech.

Niemcy: wyrok w sprawie smogu porażką Merkel

„Nowy wyrok TSUE dowodzi, że gabinet Merkel zaniedbał sprawę ochrony milionów obywateli przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczonego powietrza” – komentuje sprawę dziennik „Frankfurte Rundschau” cytowany przez Deutsche Welle.

„To wstydliwy wyrok dla Niemiec, które chętnie przedstawiają się w roli wzorowego ucznia Unii Europejskiej. Sędziowie TSUE w ostrych słowach zganili ignorancję niemieckiej polityki, która przez długie lata milcząco przyjmowała wyraźne przekraczanie dopuszczalnych norm” – pisze z kolei „Stuttgarter Zeitung”.

Czytaj również: Gigant paliwowy przegrywa w sądzie z aktywistami. Shell ma ograniczyć emisje o 45%

Dzienniki dostrzegają co prawda poprawę jakości powietrza w miastach. Ostrzegają jednak, że Niemcy nadal muszą walczyć ze smogiem pochodzącym z rur wydechowych. Inaczej, jak zauważa Stuttgarter Zeintung, „nie będą mogły liczyć na pobłażliwość Komisji Europejskiej”. Ta wciąż może zdecydować o karach, które rząd w Berlinie będzie musiał ponosić do momentu zaprzestania łamania unijnego prawa. Bruksela może jednak od nich odstąpić, biorąc pod uwagę postępy w niemieckiej polityce antysmogowej.

Lepsze powietrze dzięki zakazowi diesli

Badania wykazują, że źródłem zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu są przede wszystkim stare samochody z silnikami diesla. Dlatego rządzący Amsterdamem Zieloni wprowadzili na terenie swojego miasta zakaz reklamowania pojazdów napędzanych olejem napędowym.

Powietrze w niemieckich miastach oczyszczają strefy wyłączone z ruchu samochodów z silnikiem diesla. Zakaz ich poruszania się dotyczący całego miasta obowiązuje między innymi już w Stuttgarcie. Podobne rozwiązanie zastosowały władze w Berlinie. Wjazd do niej mają jedynie pojazdy napędzane silnikami spełniające najnowszą normę emisyjną Euro 6.

Źródło zdjęcia: Firn / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.