Udostępnij

NO2: Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko poronienia tak jak palenie papierosów

21.01.2019

W grudniu opublikowano badania, które po raz kolejny dowodzą, jak niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci jest zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy już wcześniej alarmowali, że smog może powodować przedwczesne porody i niską wagę urodzeniową dzieci. Pisaliśmy również o badaniach, które wykazały, że zanieczyszczenia dostają się do łożyska.

Teraz odkryto, że siedmiodniowy wzrost poziomu dwutlenku azotu o 20 μg/m3 grozi poronieniem. A dokładniej – zwiększa ryzyko stracenia ciąży o 16 procent. – Jeśli mielibyśmy porównać te wyniki z innymi badaniami dotyczącymi zagrożeń dla płodu, okazuje się, że zanieczyszczone powietrze jest tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów – mówi „Guardianowi” zaangażowany w badania Matthew Fuller z wydziału medycyny ratunkowej Uniwersytetu w Utah.

Fuller przyznaje, że odkrycie ma dla niego także osobisty charakter. W 2016 roku jedna z członkiń jego rodziny poroniła – właśnie w trakcie zwiększonych stężeń smogu. – To wywołało w mojej głowie pytanie. A odpowiedź na nie zaczęła dawać obserwacja, z której wynikało, że im większe jest zanieczyszczenie, tym więcej pacjentek traci ciążę – tłumaczy.

Przeanalizowano prawie 1400 przypadków poronień w latach 2007-2015. Wszystkie miały miejsce w Salt Lake City, gdzie siedmiodniowe stężenie w tym okresie wynosiło średnio 34 mikrogramy na metr sześcienny. W najgorszych momentach osiągało jednak poziom nawet 145 μg / m3 . Naukowcy przekonują, że podobne wyniki można by było uzyskać badając kobiety w innych miastach na świecie. Dwutlenek azotu wydobywa się przede wszystkim z kominów i rur wydechowych samochodów – szczególnie tych z silnikiem Diesla. Dlatego najbardziej narażone są kobiety mieszkające w dużych miastach. Fuller zaznacza, że podobne stężenia, jak w Salt Lake City, notuje się w Paryżu czy Londynie.

To jednak dopiero początek góry lodowej. Badanie nie wykazało, w którym tygodniu ciąży kobieta jest najbardziej narażona na poronienie z powodu smogu. Nie ustalono także, w jaki sposób szkodzi płodowi. Istnieje hipoteza, że ​​zanieczyszczenia powodują stres oksydacyjny i stan zapalny, które prowadzą do poronienia.

Jak się chronić? Specjaliści rozkładają ręce. – Jedynymi rozwiązaniami jest unikanie aktywności w dni z wysokimi stężeniami smogu i zakup oczyszczaczy powietrza – sugeruje Fuller.

Całe badanie można przeczytać TUTAJ

Prof. Michał Krzyżanowski: wszyscy umrzemy, jest jednak pytanie „kiedy”

Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.