Planowana budowa nowego bloku elektrowni w Ostrołęce zaczyna przynosić kłopoty – stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Według ministra aktywów państwowych węglowa inwestycja jest obciążeniem dla publicznych spółek, które mają za nią odpowiadać: Energi i Enei.
Przedstawiciel polskiego rządu wyraził tę opinię w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Według Sasina od czasu podjęcia decyzji o budowie rynek energii znacznie się zmienił. Polityk zapowiedział, że w związku z tym rząd prawdopodobnie będzie odchodził od inwestowania w energię z węgla. Dominujące w polskim miksie paliwo ma zastępować gaz.
– Gaz jest dostępny, mniej emisyjny i w ostatecznym rozrachunku daje tańszą energię. – ocenił wicepremier w wywiadzie dla „DGP”.
Przeciwko Ostrołęce C protestują aktywiści, a czarne chmury nad budową bloku zbierają się od wielu miesięcy. W sierpniu 2019 sąd na wniosek fundacji ClientEarth unieważnił decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji.
Czytaj więcej: Ostrołęka C: “Ta odpowiedzialność spocznie na barkach każdego odbiorcy energii”
– Realizacja tego projektu to niepotrzebne obciążenie dla państwa i podatników. W żaden sposób nie jest też konieczna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Enea i Energa muszą realistycznie ocenić przyszłość rynku energetycznego w Polsce. W tańszych, krajowych odnawialnych źródłach energii jest ogromny potencjał zatrudnienia – zauważył wtedy dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak informowała organizacja, na budowę nowego bloku może brakować nawet trzech miliardów złotych.
Podobne wątpliwości wobec budowy bloku C wyraziła firma Legal & General Investment Management, jeden z poważnych globalnych funduszy inwestujących w akcje Enei.
– Nasi klienci są narażeni na bardzo wysokie ryzyko finansowe ze względu na niepewne wsparcie polityczne, rosnące ceny emisji dwutlenku węgla (…) i konkurencję płynącą ze strony nowych technologii w wytwarzaniu energii. – komentowała dla agencji Reutera Meryam Omi, szefowa wydziału zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji w LGIM.
Fot. Sylwester Górski. Elektrownia Ostrołęka B. Licencja CC