Udostępnij

Ostrołęka C pod znakiem zapytania? Minister: nowy blok węglowej elektrowni „kłopotem”

10.02.2020

Planowana budowa nowego bloku elektrowni w Ostrołęce zaczyna przynosić kłopoty – stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Według ministra aktywów państwowych węglowa inwestycja jest obciążeniem dla publicznych spółek, które mają za nią odpowiadać: Energi i Enei.

Przedstawiciel polskiego rządu wyraził tę opinię w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Według Sasina od czasu podjęcia decyzji o budowie rynek energii znacznie się zmienił. Polityk zapowiedział, że w związku z tym rząd prawdopodobnie będzie odchodził od inwestowania w energię z węgla. Dominujące w polskim miksie paliwo ma zastępować gaz.

– Gaz jest dostępny, mniej emisyjny i w ostatecznym rozrachunku daje tańszą energię. – ocenił wicepremier w wywiadzie dla „DGP”.

Przeciwko Ostrołęce C protestują aktywiści, a czarne chmury nad budową bloku zbierają się od wielu miesięcy. W sierpniu 2019 sąd na wniosek fundacji ClientEarth unieważnił decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji.

Czytaj więcej: Ostrołęka C: “Ta odpowiedzialność spocznie na barkach każdego odbiorcy energii”

– Realizacja tego projektu to niepotrzebne obciążenie dla państwa i podatników. W żaden sposób nie jest też konieczna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Enea i Energa muszą realistycznie ocenić przyszłość rynku energetycznego w Polsce. W tańszych, krajowych odnawialnych źródłach energii jest ogromny potencjał zatrudnienia – zauważył wtedy dr Marcin Stoczkiewicz, prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak informowała organizacja, na budowę nowego bloku może brakować nawet trzech miliardów złotych.

Podobne wątpliwości wobec budowy bloku C wyraziła firma Legal & General Investment Management, jeden z poważnych globalnych funduszy inwestujących w akcje Enei.

– Nasi klienci są narażeni na bardzo wysokie ryzyko finansowe ze względu na niepewne wsparcie polityczne, rosnące ceny emisji dwutlenku węgla (…) i konkurencję płynącą ze strony nowych technologii w wytwarzaniu energii. – komentowała dla agencji Reutera Meryam Omi, szefowa wydziału zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji w LGIM.

Fot. Sylwester Górski. Elektrownia Ostrołęka B. Licencja CC

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.