Udostępnij

Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt powołany. Został nim hodowca psów i znawca kotów

29.06.2020

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że powoła pełnomocnika ds. ochrony zwierząt. Choć miało się to stać „w najbliższych dniach”, rzecznik został wybrany błyskawicznie, tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. Stanowisko objął Wojciech Albert Kurkowski, sędzia wystaw kocich i hodowca psów.

Jan Krzysztof Ardanowski do tej pory podejmował głównie działania przeciwko ochronie zwierząt. Stworzył sprzyjające myśliwym przepisy nazywane Lex Ardanowski, dąży do depopulacji dzika, wspiera hodowców zwierząt na futra i atakuje animalsów. Aktywistów nazywa „przebierańcami”, a odbieranie maltretowanych zwierząt określał „robieniem biznesu”.

Czytaj także: Z 30 tys. zastrzelonych dzików tylko 122 były zakażone ASF. “Lex Ardanowski nieskuteczne”

Powody powołania pełnomocnika ds. ochrony zwierząt przez tego ministra i w tym momencie nie są do końca jasne. Pojawiają się jedynie spekulacje, że kilku kandydatów na prezydenta obiecywało stworzenie takiego stanowiska, więc Ardanowski chciał ich wyprzedzić.

Rzecznik został powołany błyskawicznie po zapowiedzi szefa resortu rolnictwa. Nie ogłoszono konkursu ani konsultacji. Stanowisko objął Wojciech Albert Kurkowski, z wykształcenia aktor, z zawodu felinolog, czyli znawca kotów, wiceprezes World Cat Federation, pomysłodawca Dnia Kota i hodowca whipettów (psów z grupy chartów).

„Zwierzęta same nie upominają się o swoje prawa, do tego potrzebny im człowiek” – napisał na swoim profilu facebookowym po ogłoszeniu decyzji resortu.

Ma się zajmować m.in. opiniowaniem projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zwierząt i monitorowanie już działających przepisów.

„Do zadań pełnomocnika należy także współpraca z organizacjami społecznymi, z organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt oraz z jednostkami samorządu terytorialnego” – czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

W środowisku obrońców praw zwierząt, Kurkowski nie jest powszechnie znany. O jego niezależność i kompetencje martwi się m.in. Fundacja Otwarte Klatki.

Na swojej stronie na Facebooku aktywiści napisali: „Nadal walczymy o to, aby Rzecznik powołany został na mocy ustawy – tylko w ten sposób będzie niezależny oraz wyposażony w odpowiednie kompetencje, które pozwolą mu na realną walkę o lepszy los zwierząt. Podobne zdanie ma na ten temat adw. Karolina Kuszlewicz, Rzecznika Praw Zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym”.

Zdjęcie: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.