Udostępnij

Z 30 tys. zastrzelonych dzików tylko 122 były zakażone ASF. „Lex Ardanowski nieskuteczne”

08.04.2020

Posłowie partii Zielonych, Lewicy, PSL i KO zapytali ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wyniki działań mających zwalczyć wirusa afrykańskiego pomoru świń. Od stycznia do połowy marca chorobę stwierdzono u zaledwie 0,4 proc. z zabitych dzików.

Lex Ardanowski, czyli specustawa dająca przywileje myśliwym, obowiązuje od stycznia 2020. Jej głównym celem miała być walka z ASF, wirusem, którym zarażają się dziki i trzoda chlewna. Przepisy zakładają m.in. zakaz wstępu do lasów dla obywateli podczas prowadzonego polowania. Przeszkodzenie w odstrzale może być karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Po pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów grupa posłów zapytała ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o skuteczność walki z ASF. Jak się okazuje – jest ona bardzo niewielka.

Od 31 stycznia do 15 marca zabito dokładnie 29 676 dzików. ASF wykryto o 122 z nich.

Zdaniem Małgorzaty Tracz, autorki interpelacji i przewodniczącej Zielonych, Lex Ardanowski nie stawia w walce z chorobą na to, co najważniejsze. Stawia odstrzał na pierwszym miejscu, pomijając np. bioasekurację, która, zdaniem wielu specjalistów, pomogłaby zatrzymać rozprzestrzenianie się ASF. – Środki przeznaczane na wynagradzanie myśliwych, od 300 do 600 zł, powinny trafić na nadzór bierny, na wynagrodzenie dla osób, które znajdą padłe dziki i zaalarmują służby weterynaryjne – mówiła Tracz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj także: Od walki z epidemią ważniejsze polowania? Jest zgoda rządu na odstrzał pomimo koronawirusa

Partia Zielonych na swoim Facebooku komentuje, że Lex Ardanowski jest „nieskuteczne” i dodaje : „Tylko 0,4% zabitych dzików było zarażonych ASF. To nie jest racjonalne działanie. To nie jest walka z ASF. Trzeba mówić o tym głośno”.

Więcej o ASF można przeczytać w naszej rozmowie z prof. Henrykiem Okarmą.

Zdjęcie: Budimir Jevtic/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.