Udostępnij

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu wykastrowana przez miejskich radnych. „Jest, ale jej nie ma”

07.03.2019

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu, którą dwa miesiące temu utworzono na krakowskim Kazimierzu, została wczoraj „wykastrowana” przez miejskich radnych. Ci bali się ją zlikwidować, ale jednocześnie bali się ją zostawić.

W związku z czym wprowadzili do niej modyfikacje, które powodują, że realnie przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Zmieniono nie tylko czas, w którym można dokonywać dostaw  do strefy, ale też wpuszczono do niej klientów znajdujących się tam lokali oraz sklepów. A ponieważ nie da się zweryfikować tego, kto klientem jest, a kto nim nie jest – strefa przestaje działać całkowicie.

Doskonale podsumował to tytuł artykułu w Gazecie Krakowskiej:

„Strefa czystego Schrödingera. Radni nie wiedzą, co uchwalili. Strefa czystego transportu na Kazimierzu jest, ale jej nie ma.”

Decyzja została podjęta na skutek nacisków ze strony przedsiębiorców, którzy twierdzili, że z powodu wprowadzenia strefy spadły im obroty. Ci cieszyli się z wprowadzenia nowych rozwiązań.

Jednak nie wszyscy podzielali ich zdanie.

Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego, pisał na FB: „Każda decyzja jest do przyjęcia. Przerażające jest to, że radni nie mają jaj i zamiast zlikwidować strefę uchwalili poprawki, które ośmieszają jej sens. Z pełną świadomością. Jak w piaskownicy.”

Parking przed urzędem miasta [na ten wjazd mają tylko radni oraz wysocy rangą urzędnicy] wyglądał w czasie nadzwyczajnej sesji rady tak:

Urząd Miasta Krakowa Parking

 

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.