Udostępnij

Pierwszy stan w USA wprowadza do lekcji zagadnienie zmian klimatu

09.06.2020

Władze stanu New Jersey zapowiadają wprowadzenie problematyki zmian klimatu do nauczania szkolnego. Z inicjatywy pierwszej damy New Jersey określone zagadnienia zostaną włączone do przedmiotów nauczanych w pierwszych dwunastu klasach w ramach edukacji publicznej. „Dekady krótkowzrocznych decyzji podsyciły kryzys klimatyczny. Teraz musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym dzieciom w jego rozwiązaniu” – mówi tamtejsza pierwsza dama, Tammy Murphy.

Organy odpowiedzialne za edukację publiczną w stanie New Jersey podjęły decyzje, w wyniku których do programów nauczania poszczególnych przedmiotów zostaną włączone zagadnienia związane ze zmianami klimatu.

Proces ten rozpoczęto z inicjatywy Tammy Murphy, pierwszej damy stanu New Jersey (w N.J. jest to stanowisko pełnione przez żonę urzędującego gubernatora). Urzędnicy podkreślają, że jeszcze żaden inny stan nie zdecydował się na taką zmianę.

O klimacie będzie się uczyć młodzież w pierwszych 12 klasach w ramach edukacji publicznej. Reforma obejmie więc ok. 1,4 miliona uczniów.

„W New Jersey zaczęliśmy już odczuwać skutki zmian klimatu: od znikających linii brzegowych, po szkodliwe zakwity glonów w naszych jeziorach, niezwykle silne burze z ulewnymi deszczami, a także gorące lata” – powiedziała pierwsza dama, Tammy Murphy.

Czytaj także: Młodzież pisze do ministra edukacji: “Chcemy wiedzieć, co nas czeka i jak mamy walczyć o przyszłość”

„Przyjęcie nowych standardów to znacznie więcej niż dodatkowy wymóg edukacyjny. To symbol partnerstwa między pokoleniami. Dekady krótkowzrocznych decyzji podsyciły kryzys klimatyczny. Teraz musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym dzieciom w jego rozwiązaniu. To pokolenie uczniów bardziej niż inne odczuje skutki zmian klimatu, dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy miał możliwość studiowania i zrozumienia kryzysu klimatycznego w kompleksowym ujęciu interdyscyplinarnym” – podkreśla pierwsza dama w wydanym oświadczeniu.

„Włączając te standardy do najważniejszego publicznego systemu edukacji w kraju, (…) uczymy nasze dzieci, jak stać się liderami, którzy doprowadzą New Jersey do 100 proc. czystej energii do 2050 roku” – powiedział gubernator Phil Murphy w oświadczeniu.

Czytaj także: Rodzice dla Klimatu apelują do premiera “o priorytetowe potraktowanie życia przyszłych pokoleń”

„Szkoda, że ​​zmiany klimatu stały się tak ważnym narzędziem w rozgrywkach politycznych. W rzeczywistości jest to fakt naukowy, a działalność człowieka to główny czynnik, który przyczynia się do problemu” – powiedział senator Vin Gopal. „Dla dobra uczniów, którzy odziedziczą ten ocieplający się świat, właściwa edukacja to najbardziej odpowiedzialna rzecz, jaką możemy zrobić” – podkreśla Gopal.

_

Źródło: nj.gov

Zdjęcie: Shutterstock/wavebreakmedia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.