Udostępnij

Płuca czarne jak heban. Miasto się boi, więc ekolodzy życzą na święta „białych płuc”

19.12.2023

– Takich czarnych płuc w naszym regionie jeszcze nie widziałem – mówi lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Póki co głównym sojusznikiem w walce ze smogiem jest pogoda. Dlatego właśnie potrzebujemy przyśpieszenia likwidacji pieców – kopciuchów i terminowego wdrożenia uchwał antysmogowych.

Dziś Dolnośląski Alarm Smogowy wraz z władzami regionu i Instytutem Rozwoju Terytorialnego zorganizował szczególny happening. Choć miasto nie było skłonne postawić płuc na swoim terenie, aktywiści postanowili zadziałać przekornie. Mają także nadzieję, że skutecznie.

Płuca niczym heban

Akcja „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” jest właśnie na półmetku. Od kilku tygodni instalacje imitujące ludzkie płuca objeżdżają Polskę w celu uświadomienia, gdzie jest największy problem ze smogiem. Jak działają?

Instalacja imituje ludzkie płuca. My, oddychając, pochłaniamy najdrobniejszy pył zawieszony, który następnie – poprzez krwioobieg – atakuje nasze organy. Z tyłu płuc smogowych są umieszczone wentylatory, które zaciągają powietrze. Na stelażu jest substancja filtrująca (podobnie działają maseczki). Im większe zanieczyszczenie powietrza, tym ciemniejsze stają się płuca.

– Takich czarnych płuc w naszym regionie jeszcze nie widziałem. W Bolesławcu płuca poważnie zszarzały, jednak po Lubaniu wyglądają tragicznie – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. 

Dodaje, że w obu tych miastach jest problem ze smogiem, ale w Lubaniu zrobiło się mroźnie i przestało wiać. – To dowodzi, że póki co głównym sojusznikiem w walce ze smogiem jest pogoda. Dlatego właśnie potrzebujemy przyśpieszenia likwidacji pieców – kopciuchów i terminowego wdrożenia uchwał antysmogowych – zauważa.

 class=
Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego zgodził się na umieszczenie płuc smogowych na swoim terenie. Fot. K. Smolnicki

Przypomnijmy, że w dolnośląskim Bolesławcu w akcję posadowienia płuc smogowych zaangażował się sam proboszcz, ks. Andrzej Gidziński. – Dla tych, którzy chodzą do kościoła, było to uświadamiające, jak wygląda stan powietrza o różnych porach dnia. Myślę, że ta świadomość pomoże zrozumieć, jak podchodzić do jakości powietrza – mówił SmogLabowi.

Ekolodzy połączyli troskę o przyrodę z wiarą i powołują się na piąte przykazanie „nie zabijaj”, które ma trafiać do trucicieli palącymi np. odpadami.

Życzenia zdrowia, zamiast siania strachu

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. My z Krzysztofem już od jakiegoś czasu jeździmy po Dolnym Śląsku i rozstawiamy płuca nie po to, żeby straszyć. A po to, żeby pokazać, że smog tworzymy sami – powiedział Krzysztof Maj, Członek Zarządu woj. dolnośląskiego.

Przypomniał, że we Wrocławiu normy jakości powietrza są przekraczane bardzo często. – Wszyscy życzymy sobie białych świąt. A my sobie życzymy białych płuc do świąt – zapowiedział.

Przyznał też, że jest zaskoczony ilością zanieczyszczeń powietrza. Jak z nimi walczyć?

– Jeśli już mamy piec, palmy wysokojakościowym paliwem. Nie palmy śmieci, plastików. Lepiej zamienić piec na gazowy, a najlepiej zbudować ciepło systemowe – rekomenduje marszałek. – Sami możemy o to zadbać. Nasz postulat to: nie palmy byle czym.

Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego poruszył temat uchwały antysmogowej, która w województwie obowiązuje od 2017 r. – Od lipca 2024 r. będzie zakaz używania kotłów pozaklasowych, czyli tych, które powszechnie nazywamy kopciuchami.

Za korzystanie z pozaklasowych pieców będą kary. – Nie chcemy karać. Chcemy przypominać, że prawo obowiązuje wszystkich. (…) Czyste powietrze – klarowne przepisy – mówi Zathey i zachęca do jak najszybszego postarania się o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła. Z kolei Smolnicki ubolewa nad brakiem przychylności władz Wrocławia, który nie chciał u siebie płuc smogowych.

Antysmogowa propaganda wciąż ma się dobrze

– Mamy taką politykę – propagandę, że wszystko jest super – skwitował.

W zeszłym roku miasto odmówiło posadowienia płuc na tłumnie odwiedzanym jarmarku świątecznym. Tłumaczono to „względami bezpieczeństwa”. Ekolodzy zastanawiali się wtedy, o czyje bezpieczeństwo tak dbają – mieszkańców i turystów, czy może jednak wizerunku miasta?

Wtedy lider DAS mówił SmogLabowi, że Wrocław traci okazję, żeby razem z nimi wystąpić podczas otwarcia płuc smogowych i powiedzieć, co miasto robi dla poprawy jakości powietrza.

Dodał, że nie jest to żaden wyraz ataku na miasto, a wręcz chęci współdziałania. Sytuacja z ubiegłego roku właściwie się powtórzyła. Po raz kolejny przestraszono się brudnej prawdy.

– W dalszym ciągu mamy we Wrocławiu ataki smogu. Płuca stanęły tu, pod Urzędem Marszałkowskim, w centrum miasta – wyjaśnia Smolnicki.

Wyniki będą znane mniej więcej za 2 tygodnie. Następnie odwiedzą Świdnicę oraz dolnośląską stolicę smogu – Nową Rudę, która jak podkreśla DAS, nie boi się pokazywać problemu.

Działacze Fundacji EkoRozwoju założyli zbiórkę, która pozwoli wesprzeć antysmogową kampanię we Wrocławiu. Można w tym pomóc klikając w LINK i wpłacając choćby symboliczną kwotę. Każda złotówka ma znaczenie i moc sprawczą.

Cała akcja pozwoli ponad 60 miejscowościom zobaczyć, czym naprawdę oddychają i przemyśleć, czy naprawdę chcą się tak narażać.

Zdjęcie tytułowe: Paweł Pomian/EKO-UNIA

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.