Większość mieszkańców Polski uważa, że polityka klimatyczna poprawi standard ich życia

Podziel się:

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował niedawno wyniki badań, które na jego zlecenie przeprowadzono wśród mieszkańców 30 krajów. Reprezentatywna ankieta dotyczyła kwestii związanych ze zmianami klimatu i transformacją energetyczną. Okazuje się, że większość z nas uważa, że polityka klimatyczna w zakresie walki z globalnym ociepleniem poprawi standard naszego życia. Jesteśmy jednak w tym zakresie nieco mniej optymistyczni niż średnia unijna i znacznie mniej niż w Chinach.

Nastrojom związanym ze zmianami klimatu i wymierzonym w nie politykom klimatycznym – po raz kolejny – postanowił przyjrzeć się Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). W reprezentatywnej ankiecie, którą objęto 30 krajów, znaleźli się także mieszkańcy Polski. Okazuje się, że w ogólnym spojrzeniu na ogół nie odbiegamy znacząco od nastrojów w innych krajach europejskich. Znacznie więcej optymizmu mają mieszkańcy Chin, choć są i kraje bardziej sceptyczne wobec przyszłości naznaczonej transformacją w kierunku zeroemisyjności.

Zaznaczyć jednak należy, że ankietę przeprowadzono na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku, a więc jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę. Mimo nowych wyzwań badanie pozwala porównać nastroje pomiędzy poszczególnymi krajami, w Europie oraz poza nią.

Czytaj także: „Będziemy Arabią Saudyjską wiatraków”. Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego

Zielona transformacja a standard życia

Co wykazało reprezentatywne badanie wśród mieszkańców Polski? Między innymi, 59 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że polityka klimatyczna poprawi standard ich życia. W tej kwestii wynik był zbliżony do unijnej średniej, która wyniosła 61 procent. Co ciekawe, największym optymizmem w tym zakresie wykazało się południe kontynentu: np. Włochy (75 proc.), Hiszpania (70 proc.), Grecja (67 proc.) czy Portugalia (83 proc.). Wśród mieszkańców Chin pozytywny pogląd w tej kwestii reprezentowało 77 proc. badanych, natomiast w USA 65 procent.

„Polacy dostrzegają w zielonej transformacji wyraźną szansę na poprawę jakości ich życia. W EBI, w banku klimatu Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że rozwój gospodarki i ochrona, a nawet ratowanie klimatu mogą iść w parze. Chcemy by ten „zielony wzrost” stał się głównym trendem w rozwoju gospodarczym Polski” – powiedziała w oświadczeniu wiceprezes EBI, Teresa Czerwińska.

Czytaj także: Nowy pomysł na przekonanie ludzi do wiatraków. „Darmowy prąd dla okolicy”

Rozwój gospodarki i zmiany klimatu w połowie wieku

Nieco inaczej wygląda spojrzenie na stan gospodarki w związku z zieloną transformacją. W tym przypadku 47 proc. badanych w Polsce deklaruje, że ich zdaniem przyczyni się ona do rozwoju gospodarczego. Nieco większy optymizm płynie ze średniej Europejskiej, która wyniosła w tym przypadku 56 procent. Podobnie kształtuje się spojrzenie mieszkańców USA (57 proc.). Znacznie większy optymizm w tej kwestii zaobserwowano natomiast w Chinach (67 proc.).

Równocześnie 56 proc. ankietowanych w Polsce zadeklarowało, że ich zdaniem w połowie tego stulecia zmiana klimatu będzie nadal poważnym problemem. Można to ostrożnie interpretować jako sceptycyzm co do skali i skuteczności działań rządów poszczególnych państw na świecie. Jak wynika z niedawnego dokumentu IPCC, by zatrzymać ocieplenie poniżej granicy 1,5 st. Celsjusza, zdecydowane działania zmniejszające emisje gazów cieplarnianych musiały być zostać wykonane w nieodległej perspektywie czasowej. Czy tak się stanie, pokażą najbliższe miesiące i lata.

_

Z całością informacji na temat wyników ankiety można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Sander van der Werf / Shuterstock.com

Podziel się: