Udostępnij

Większość mieszkańców Polski uważa, że polityka klimatyczna poprawi standard ich życia

20.04.2022

Europejski Bank Inwestycyjny opublikował niedawno wyniki badań, które na jego zlecenie przeprowadzono wśród mieszkańców 30 krajów. Reprezentatywna ankieta dotyczyła kwestii związanych ze zmianami klimatu i transformacją energetyczną. Okazuje się, że większość z nas uważa, że polityka klimatyczna w zakresie walki z globalnym ociepleniem poprawi standard naszego życia. Jesteśmy jednak w tym zakresie nieco mniej optymistyczni niż średnia unijna i znacznie mniej niż w Chinach.

Nastrojom związanym ze zmianami klimatu i wymierzonym w nie politykom klimatycznym – po raz kolejny – postanowił przyjrzeć się Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). W reprezentatywnej ankiecie, którą objęto 30 krajów, znaleźli się także mieszkańcy Polski. Okazuje się, że w ogólnym spojrzeniu na ogół nie odbiegamy znacząco od nastrojów w innych krajach europejskich. Znacznie więcej optymizmu mają mieszkańcy Chin, choć są i kraje bardziej sceptyczne wobec przyszłości naznaczonej transformacją w kierunku zeroemisyjności.

Zaznaczyć jednak należy, że ankietę przeprowadzono na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku, a więc jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę. Mimo nowych wyzwań badanie pozwala porównać nastroje pomiędzy poszczególnymi krajami, w Europie oraz poza nią.

Czytaj także: „Będziemy Arabią Saudyjską wiatraków”. Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego

Zielona transformacja a standard życia

Co wykazało reprezentatywne badanie wśród mieszkańców Polski? Między innymi, 59 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że polityka klimatyczna poprawi standard ich życia. W tej kwestii wynik był zbliżony do unijnej średniej, która wyniosła 61 procent. Co ciekawe, największym optymizmem w tym zakresie wykazało się południe kontynentu: np. Włochy (75 proc.), Hiszpania (70 proc.), Grecja (67 proc.) czy Portugalia (83 proc.). Wśród mieszkańców Chin pozytywny pogląd w tej kwestii reprezentowało 77 proc. badanych, natomiast w USA 65 procent.

„Polacy dostrzegają w zielonej transformacji wyraźną szansę na poprawę jakości ich życia. W EBI, w banku klimatu Unii Europejskiej, jesteśmy przekonani, że rozwój gospodarki i ochrona, a nawet ratowanie klimatu mogą iść w parze. Chcemy by ten „zielony wzrost” stał się głównym trendem w rozwoju gospodarczym Polski” – powiedziała w oświadczeniu wiceprezes EBI, Teresa Czerwińska.

Czytaj także: Nowy pomysł na przekonanie ludzi do wiatraków. „Darmowy prąd dla okolicy”

Rozwój gospodarki i zmiany klimatu w połowie wieku

Nieco inaczej wygląda spojrzenie na stan gospodarki w związku z zieloną transformacją. W tym przypadku 47 proc. badanych w Polsce deklaruje, że ich zdaniem przyczyni się ona do rozwoju gospodarczego. Nieco większy optymizm płynie ze średniej Europejskiej, która wyniosła w tym przypadku 56 procent. Podobnie kształtuje się spojrzenie mieszkańców USA (57 proc.). Znacznie większy optymizm w tej kwestii zaobserwowano natomiast w Chinach (67 proc.).

Równocześnie 56 proc. ankietowanych w Polsce zadeklarowało, że ich zdaniem w połowie tego stulecia zmiana klimatu będzie nadal poważnym problemem. Można to ostrożnie interpretować jako sceptycyzm co do skali i skuteczności działań rządów poszczególnych państw na świecie. Jak wynika z niedawnego dokumentu IPCC, by zatrzymać ocieplenie poniżej granicy 1,5 st. Celsjusza, zdecydowane działania zmniejszające emisje gazów cieplarnianych musiały być zostać wykonane w nieodległej perspektywie czasowej. Czy tak się stanie, pokażą najbliższe miesiące i lata.

_

Z całością informacji na temat wyników ankiety można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Sander van der Werf / Shuterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.