Udostępnij

Prawa zwierząt to „ideologia”? Wiceminister krytykuje podręcznik dla podstawówki

31.03.2021

Pojęcie „praw zwierząt” nie powinno mieć swojego miejsca w programach nauczania – to zdanie wiceministra edukacji, Tomasza Rzymkowskiego. Polityk wyraził je w wywiadzie z „Naszym Dziennikiem”, gdzie skrytykował podręcznik poruszający tematykę praw zwierząt.

Środowe wydanie gazety informuje, że resort weryfikuje podręczniki dostępne na rynku. Ministerstwo sprawdziło już niektóre z treści pojawiających się na wcześniejszym etapie edukacji.

Chodzi między innymi o pozycję wydawnictwa MAC Edukacja zatytułowaną „Ja i moja szkoła na nowo”. To ten podręcznik podaje uczniom informacje dotyczące praw zwierząt. Jako przykłady ich łamania autorzy podają między innymi sprzedawanie żywych karpi, masowy transport żywych zwierząt na duże odległości czy kłusownictwo. Właśnie to wzbudziło wątpliwości wiceministra.

Czytaj również: Bzdury klimatyczne w lekcji MEN. Młodzież dowie się, że globalne ocieplenie to same korzyści

„Informacja o tego rodzaju treściach w podręczniku dla najmłodszych bardzo mnie zaskoczyła, a zarazem zbulwersowała. Uważam, że szkoła nie powinna być miejscem ideologicznej indoktrynacji” – mówił Rzymkowski w wywiadzie z „Naszym Dziennikiem”. Stwierdził ponadto, że pojęcie „praw zwierząt” nie występuje w naukach prawnych. Polityk uważa, że według nauki prawa przypisane są jedynie ludziom i Bogu. Z nich mają wynikać niektóre obowiązki, które człowiek ma wobec zwierząt.

„Jak choćby to, że rolnik, który zajmuje się hodowlą, nie może zwierząt głodzić czy dręczyć. Ale zwierzę nigdy nie może być podmiotem praw. Pojęcie >>prawa zwierząt<< nie istnieje” – mówił Rzymkowski.

Sprawę skomentowała mec. Karolina Kuszlewicz, która zajmuje się prawami zwierząt. W swoim poście na Facebooku napisała: „Zagadnienie podmiotowości zwierząt należy do następujących sfer nauki: prawa, etyki, filozofii oraz psychologii zwierząt. W żadnej mierze nie należy zaś do „prawa Boskiego”. [Panie wiceministrze] Myli Pan kompletnie porządki.”
_

SmogLab wielokrotnie poruszał tematykę praw zwierząt. Pisaliśmy m.in o udomowieniu dzikich zwierząt, hodowli futerkowej i polowaniu na chronione gatunki.


Zdjęcie: Kamil Zajaczkowski / Shutterstoc

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.