Udostępnij

Widzimy tylko wzrost cen. Nie reagujemy na zagrożenia

06.06.2022

„Psujemy naszą skorupę, która powoduje, że warunki na powierzchni planety są dla nas dogodne. Ciągle to robimy i nie zauważamy tego, ponieważ to psucie jest powolne” – mówi w najnowszej, krótkometrażowej produkcji „Naprawmy nasz statek kosmiczny” prof. Szymon Malinowski.

Po głośnej premierze pt. „Można panikować” (niemal milion wyświetleń w samym portalu YouTube) oraz pełnometrażowym dokumencie „Nadzieja umiera ostatnia”, prof. Malinowski nagrał kolejny film. Tym razem w formie krótkometrażowego klipu, w którym porównuje planetę, na której żyjemy, do statku kosmicznego.

„Tutaj okazuje się, że mamy jakąś ogromną falę upałów, która dotknęła jakiś obcych, dalekich ludzi. Tu spłonęły lasy, bardzo daleko od nas. Tutaj była wielka powódź. Tu spaliły się całe miejscowości, z tego powodu, że płonęły lasy” – mówi znany naukowiec. Jednak według profesora Malinowskiego, dopiero teraz, podczas trwającej wojny na Ukrainie, zaczynamy dostrzegać te zależności. Rosjanie blokując potężny spichlerz Europy, jakim jest Ukraina, bezpośrednio wpływają na wszystkie kraje, które z plonów Ukrainy korzystały. Z kolei u innych gigantów, którzy do tej pory zapewniali potężne dostawy zboża nie jest lepiej. Indie i Stany Zjednoczone cierpią z powodu albo rekordowych opadów, opóźniających plony, albo z powodu suszy, która wzrost plonów uniemożliwia.

Zresztą zmiany klimatu, spowodowane rabunkową gospodarką zasobów planety, pukają także do naszych drzwi. Było to widać chociażby podczas ubiegłorocznych nawałnic, które nawiedziły polskie miasta. W wielu z nich krajobraz wyglądał niemalże, jak po przejściu huraganu. Jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce znów będziemy walczyć z nawalnymi ulewami. A między nimi znów wystąpią rekordowe okresy suszy.

Wzrost cen? Nie reagujemy na zagrożenia

„Jedyną rzecz, którą widzimy to wzrost cen. A skąd się ten wzrost cen bierze? Z tego powodu, że nie reagujemy na zagrożenia. Z tego powodu, że na naszym statku kosmicznym coraz mniej też żywności można wyprodukować. Coraz więcej okien jest w statku wybitych. […] coś się psuje, ale jeszcze u nas, tak kompletnie się nie zepsuło. Globalne ocieplenie w ten sposób wygląda i w ten sposób długo będzie wyglądać” – przekonuje fizyk atmosfery w nowej produkcji.

Pierwszy film z 2020 r. przedstawiał portret prof. Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu.

Z kolei druga produkcja pt. „Nadzieja umiera ostatnia” przedstawia walkę działaczy klimatycznych. Film jest skierowany do każdego, kto chce mieć bezpieczną przyszłość na tej planecie. Ten film pokazuje młodych, inspirujących ludzi z sześciu różnych regionów, którzy walczą o swoją przyszłość. Mimo trudności, mimo tego, że są ignorowani przez władze – mówił amerykański reżyser w rozmowie ze SmogLabem.

Wszystkie filmy z udziałem profesora Szymona Malinowskiego, są dostępne bezpłatnie na kanale Ramsey United w serwisie YouTube.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.