Udostępnij

Przez resztę roku będziemy żyć na koszt przyszłych pokoleń. Dziś Światowy Dzień Długu Ekologicznego

29.07.2019

W poniedziałek 29 lipca przypada w tym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego. Oznacza on, że zużyliśmy już w tym roku możliwą do otworzenia ilość zasobów (takich, jak m.in. drewno oraz woda), a przez resztę roku będziemy konsumować ponad miarę. Warto zaznaczyć, że jako kraj przekroczyliśmy „próg odnawialności” już przed dwoma miesiącami, podobnie jak większość państw Europy.

Światowy Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony w 1987 roku przez brytyjski think-tank New Economic Foundation. Wówczas chodziło o zwrócenie uwagi na postępujący wzrost konsumpcji i związane z nim szkody środowiskowe. Pod uwagę wzięto zasoby naturalne eksploatowane przez człowieka, które podlegają co prawda odtworzeniu, lecz w stopniu ograniczonym – m.in. poławiane przez nas ryby, wycinane lasy czy zużywaną wodę.

Symbolicznie dzień ten oznacza, że przez resztę roku zużywamy zasoby ponad „próg odnawialności” tych zasobów. „Na kredyt”, zaciągnięty wobec przyszłych pokoleń, które będą musiały żyć na takiej Ziemi, jaka po nas pozostanie.

W świetle danych organizacji Global Footprint Network, która zajmuje się corocznie wyliczaniem „dni długu ekologicznego”, w dłuższej perspektywie widzimy, że dzień ten nadchodzi coraz wcześniej. Przykładowo latach 80-tych miał on miejsce najczęściej w październiku:

Nierówna eksploatacja

Oprócz Światowego Dnia Długu Ekologicznego wylicza się ponadto „dzień długu” dla poszczególnych państw. Pozwala to porównać tempo eksploatacji środowiska naturalnego przez poszczególne gospodarki.

W Europie, w tym w Polsce, krajowe „dni długu ekologicznego” przypadały na początku maja. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network i WWF, gdyby cała ludzkość konsumowała tak wiele jak Europejczycy, potrzebowalibyśmy 2,8 planety, by zaspokoić wszystkie nasze potrzeby.

Nierówna eksploatacja zasobów naturalnych – bezpośrednio związana z tym, jak funkcjonują gospodarki poszczególnych państw – to także różnice jeśli chodzi o ilość emitowanych gazów cieplarnianych. [O mapie świata, przedstawiającej glob z perspektywy klimatycznej, pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Overshootday.org, Global Footprint Network, OECD

Zdjęcie: Shutterstock/nicostock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.