Udostępnij

Przez #zostańwdomu emisje pójdą w górę? Elektrownie mogą zwiększyć moc

18.03.2020

Akcja #zostańwdomu może zaowocować zwiększeniem produkcji energii w elektrowniach węglowych. W związku z tym do góry mogą pójść emisje dwutlenku węgla w Polsce. To jeden z niespodziewanych skutków kryzysu związanego z koronawirusem,

O zapotrzebowaniu na energię w czasach pandemii pisaliśmy już kilka dni temu. Eksperci zauważają, że emisje dwutlenku węgla mogą wzrosnąć przez zmianę naszych zachowań. Często powstrzymujemy się od podróży, czego skutek widać już między innymi we Włoszech. Europejska Agencja Kosmiczna zauważyła, że na północy Półwyspu Apenińskiego zmalało stężenie pochodzącego z komunikacji dwutlenku azotu. W tym samym czasie wiele osób decyduje się jednak na zakupy on-line, korzysta z serwisów streamingowych i telekonferencji. Widać to między innymi po wzroście popularności aplikacji pomagających pracować w domu, komunikując się jednocześnie z wieloma osobami. Jedną z nich – amerykańskiego Zooma – tylko w niedzielę pobrało ponad 600 tys. osób.

Czytaj więcej: Chińczycy przez koronawirusa ograniczyli jeżdżenie autami. Powietrze dawno nie było tak czyste

Na sytuację reaguje polski gigant energetyczny, grupa PGE. Jej prezes zapowiedział, że elektrownie w Bełchatowie i Opolu będą pracować na pełnych obrotach. W razie potrzeby zwiększą dotychczasową produkcję energii. Elektrownia Bełchatów może wytworzyć do ponad 100 tys. megawatogodzin na dobę (to około 30 tys. MWh więcej niż zwykle). Elektrownia Opole jest w stanie wyprodukować 72 tys. MWh na dobę (zazwyczaj wytwarza około 64 tys.)

„W obliczu zagrożenia koronawirusem oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo, PGE odpowiedzialna za wytwarzanie około 40 procent energii elektrycznej w Polsce, koncentruje się na realizowaniu swojej misji, polegającej na gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polakom, czyli niezakłóconej produkcji i dostawach energii elektrycznej i ciepła.” – twierdzą władze grupy w swoim komunikacie.

To dobra wiadomość dla konsumentów pozostających w domu. Przez decyzję PGE do atmosfery może dostać się jednak więcej gazów cieplarnianych. Obie wielkie elektrownie, o których mowa w komunikacie spółki, są zasilane węglem. Instalacja w Bełchatowie jest w tej chwili największym emitentem dwutlenku węgla w Europie.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / DyziO

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.