Udostępnij

Ukraina: Rosja zrabuje nasze lasy. „Ostatni raz robiła tak III Rzesza”

16.03.2022

Ukraińskie służby informują, że Rosja chce wycinki drzew na Ukrainie. Informacje na ten temat pochodzić mają z listu, który – według strony ukraińskiej – do Władimira Putina przesłał Siergiej Szojgu. Planowane działania mają służyć celom armii, a niewykorzystane zasoby być sprzedawane na rynku. Ukraina podkreśla, że byłaby to zbrodnia przeciw przyrodzie, a ostatni raz tego rodzaju eksploatację prowadziły hitlerowskie Niemcy.

O swoich podejrzeniach ukraińskie służby poinformowały w mediach społecznościowych, m.in. za pośrednictwem Telegrama i Twittera. Opublikowany został tam dokument, z którego wynika, że minister Siergiej Szojgu osobiście prosi Władimira Putina o zgodę na wycinkę ukraińskich lasów.

Szef rosyjskiego ministerstwa obrony podkreślać ma przy tym, że wycinka posłuży celom armii Rosji. Niewykorzystane drewno miałoby natomiast być sprzedawane, zasilając budżet operacji. Zaznaczono przy tym, że wycinka „o dowolnej intensywności” miałaby się odbywać niezależnie od wieku drzew, formy własności i kategorii gruntu.

Wycinka, którą planuje Rosja to ekobójstwo

Choć nie sposób potwierdzić autentyczności dokumentu, publikacja wywołała oburzenie użytkowników mediów społecznościowych. Krytycznych w sprawie planowanej wycinki słów nie kryje również strona ukraińska, porównująca wprost Rosję do III Rzeszy.

„Dziś bez wyjątku wszystkie lasy na tymczasowo okupowanych terytoriach znajdują się w strefie największego ryzyka. Całkowite wycinanie terenów zielonych to kolejna straszna zbrodnia okupantów i ekobójstwo” – napisano w oświadczeniu służb wywiadowczych Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Czytaj również: „Co dziesiąty bochenek chleba jest wypiekany z ukraińskiej mąki”

_

Zdjęcie: Klochkov SCS / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.