Udostępnij

Rząd przyjął projekt dodatku węglowego. „Nierówne traktowanie jest bulwersujące”

19.07.2022

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczący tzw. dodatku węglowego. W związku z podwyżkami rynkowych cen węgla gospodarstwa domowe miałyby otrzymać wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Proponowane rozwiązanie rodzi pytania o to, dlaczego wsparciem nie objęto innych źródeł ciepła, w przypadku których koszty również wzrosły.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach resortu klimatu i środowiska, „dzięki zaproponowanym przepisom gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego”.

„Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków” – powiedziała w oświadczeniu Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.

Czytaj także: Koszty ocieplenia domu wzrosły dwukrotnie. Apel o pilne zmiany w Czystym Powietrzu

„Czy rząd wspiera obywateli, czy wspiera węgiel?”

“Skandaliczne jest to, że rząd w ogóle nie wsparł użytkowników innych paliw. Ze wszystkich możliwych źródeł ciepła – czy to będzie drewno, czy będzie to gaz, pellet czy elektryczność – doceniono jedynie węgiel” – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. „Ktoś, kto ogrzewa dom pelletem, kto wykazał się odpowiedzialnym podejściem do ochrony powietrza i zdrowia publicznego, instalując nowoczesny kocioł emitujący bardzo mało zanieczyszczeń, ta osoba de facto zostanie ukarana. Dotknie ją znaczny wzrost kosztów ogrzewania, ponieważ pellet podrożał ponad dwukrotnie, podobnie jak węgiel. Rząd postanowił jednak wesprzeć tylko jedno paliwo. Zachodzi w związku z tym pytanie: czy rząd wspiera obywateli, czy wspiera węgiel? Kogo tak naprawdę wspiera ten program dotacyjny?” – pyta rzecznik PAS.

“Stratni będą także korzystający z innych źródeł ciepła. Ci, którzy ogrzewają się gazem, czy prądem, także mierzyć się będą ze wzrostami kosztów ogrzewania. Słyszymy przecież o zapowiedziach dużych podwyżek cen energii elektrycznej, także o podwyżkach w przypadku gazu. Nierówne traktowanie obywateli w tym przypadku jest bulwersujące” – podkreśla Siergiej.

Czytaj także: Premier Morawiecki powiedział o trzy słowa za dużo [KOMENTARZ]

Wsparcie niezależne od poziomu zamożności

Wątpliwości budzi także kwestia równej wysokości wsparcia dla każdego gospodarstwa domowego.

“W czasach gdy paliwa drożeją zasadnym wydaje się wsparcie najuboższych. Dziwne jest natomiast to, że wsparcie, które zapowiedziano, ma być wsparciem dla wszystkich, niezależnie od ich poziomu zamożności. Może warto byłoby się zastanowić, czy nie wprowadzić tutaj zróżnicowania w zależności od wysokości dochodów. Nie jest zrozumiałe, dlaczego ktoś, kto jest niezamożnym emerytem, miałby otrzymać takie samo wsparcie, jak osoby zamożne posiadające kocioł węglowy” – komentuje rzecznik PAS.

“Gdyby rząd zróżnicował wysokość dopłat w zależności od poziomu zamożności, być może z tej samej puli środków udałoby się silniej wesprzeć osoby najuboższe. Kosztem tych, którzy mają wysokie dochody” – zwraca uwagę Siergiej.

Czytaj także: Koniec importu paliw z Rosji. Eksperci wskazują konieczne zmiany

Pytania o dostępność węgla w Polsce

Bieżąca sytuacja związana z wojną w Ukrainie to jednak nie tylko wysokie ceny węgla. To także zmniejszenie jego dostępności na rynkach.

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Moskwy padły pytania dotyczące wcześniejszych sygnałów o możliwych problemach z dostępnością węgla. „Rzeczpospolita” donosiła niedawno, że szefowa resortu klimatu i środowiska już 24 lutego ostrzegała premiera o ryzyku niedoborów węgla w Polsce. Według WP pytanie o tę sprawę wywołało irytację minister. „Jesteśmy zaniepokojeni dostępem państwa do informacji zastrzeżonych. (…) Nie zajmujemy się plotkami, tylko faktami”- mówiła Moskwa.

Według doniesień Onetu kilka dni temu premier Morawiecki wydał rozporządzenie dotyczące węgla. Zobowiązuje ono spółki Skarbu Państwa do kupna łącznie 14,5 mln ton węgla na użytek gospodarstw domowych. Zadanie to przypadło spółkom PGE Paliwa oraz Węglokoks.

_

Zdjęcie: Remigiusz Gora / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.