Udostępnij

Schwarzenegger, DiCaprio i Sting chcą walczyć o klimat poprzez edukację. Wraz z byłymi prezydentami USA

03.12.2019

„World War Zero” to koalicja klimatyczna powołana do życia przez demokratycznego senatora Johna Kerry’ego, której celem ma być walka z problemem zmian klimatycznych. Choć grupa nie deklaruje wspólnego scenariusza dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zaangażowane w nią osoby chcą walczyć przede wszystkim poprzez edukację – uświadamianie innym, że problem istnieje i co w praktyce oznacza. W działalność grupy zaangażowali się amerykańscy muzycy, aktorzy, celebryci, ale i politycy.

W działalność „World War Zero” włączyli się m.in. Arnold Schwarzenegger (były gubernator stanu Kalifornia, z ramienia Partii Republikańskiej*), Leonardo DiCaprio (znany ostatnim czasem z działalności skoncentrowanej wokół problemów Amazonii), Sting, a także byli prezydenci Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton i Jimmy Carter (Demokraci).

Walka o klimat niczym II wojna światowa

Odpowiedzialny za powołanie grupy John Kerry porównał zmagania z kryzysem klimatycznym do działań w trakcie drugiej wojny światowej. „Kiedy Ameryka została zaatakowana podczas II wojny światowej, odłożyliśmy na bok nasze różnice, zjednoczyliśmy się i zmobilizowaliśmy, aby stawić czoła naszemu wspólnemu wrogowi” – mówił Kerry w oficjalnym oświadczeniu. Do II wojny światowej nawiązuje również nazwa grupy – World War Zero – którą rozumieć można jako „wojnę światową o zero-emisyjność”.

Czytaj także: Sekretarz generalny ONZ na COP25: “Wciąż brakuje woli politycznej do zmian”

„Łączymy nieoczekiwanych sojuszników we wspólnej misji: sprawienia, by świat reagował na kryzys klimatyczny w taki sam sposób, w jaki zmobilizowaliśmy się, aby wygrać II wojnę światową. Dołącz do ruchu, byśmy mogli osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto i stworzyć przy tym miliony nowych miejsc pracy” – można przeczytać na oficjalnej stronie grupy.

Póki co nie są znane szczegóły działalności, która będzie podejmowana przez grupę, jednak z doniesień amerykańskiej prasy wynika, że chce ona się skupić przede wszystkim na przekonywaniu amerykańskiego społeczeństwa, że zmiany klimatyczne są istotnym problemem współczesnych czasów.

Klimat ważniejszy w kampanii prezydenckiej?

Ponieważ grupa została stworzona z inicjatywy czynnego senatora Partii Demokratycznej, trudno nie podejrzewać, że działalność proklimatyczna „World War Zero” stanie się częścią nadchodzącej (w pełnej krasie) kampanii prezydenckiej w USA. Szczególnie, że główny oponent Demokratów słynie właśnie ze zdystansowanego podejścia do spraw klimatycznych. [O wypowiedzianym przez Trumpa Porozumieniu Paryskim pisaliśmy m.in. tutaj.]

Do tej pory bowiem kwestia walki z kryzysem klimatycznym pojawiała się wśród polityków i polityczek Partii Demokratycznej, lecz największą wagę przywiązywała do niej raczej mniejszościowa grupa Demokratów, wśród której znajduje się m.in. Alexandria Ocasio-Cortez.

Czy nowa inicjatywa stwarza okazję, by w nadchodzącej kampanii temat ten stał się ważniejszy niż 5 lat temu? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, a bez wątpienia decydujące będzie tutaj to, kogo Demokraci wybiorą swoim kandydatem w prawyborach.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Ivanov Photo

*Tekst zawierał pomyłkę, co do partii Schwarzeneggera.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.